Citat:
Ursprungligen postat av
Barbe
Det kristna korset på den Svenska flagan säger all om om hur nära sammanknutet nationalstaten Sverige och nationalismen är med kristendomen.
Det har varit så, ja. Hamnade på någon efterfest med Kristerssons talskrivare som i förtroende berättade att statsministern vill göra om den symboliska tolkningen av den svenska flaggan. Den kommer att se ut som den alltid gjort, men innebörden ändras delvis.
Den blå färgen ska numera representera borgerligheten, mer specifikt moderaterna. Korset hans prästfru och det gula de adopterade döttrarna. Först efter valet i höst kommer det att tillkännages offentligt.
Symboliken kretsar alltså kring Kristerssons persona och familj. Ända säger folk att "buhu Trump och Ataturk driver på personkulter och hotar demokratin bla bla bla". När det här tilltaget ju är mycket värre.