Citat:
Ursprungligen postat av
TordNyman
Usa´s skuld till omvärlden är nu vad jag fått fram det senaste 380 000 000 000 000 SEK
Det är cirka 380 biljoner kronor.
Om jag tar ett lån som jag inte kan betala så är jag fucked, kronofogden osv.
Men när det kommer till ett land, som dessutom är det starkaste militärt i världen gör detta så är det ok.. (möjligen Kina är starkare vem vet)
Hur mycket kan en stat ha i lån utan att det blir konsekvenser, OCH vad skulle dessa konsekvenser bli? Då den stat som lånat dessa pengar har investerat i militär teknologi mm..
Men som sagt det finns ju inte en chans i helvetet att USA ska kunna betala tillbaka dessa pengar, det fattar ju vem som helst, men vad är då syftet med allt? Jag fattar inte, alla dessa MEGA skulder som länder har, är TILL VEM egentligen? Även Sverige har statsskuld.
Så länge kostnaden (Räntan) på skulden hålls nere så är det inget problem. Om räntan stiger till X* så blir det stora problem för USA.
*Bör ligga på runt 5.5-6 procent på obligationsräntan.