Citat:
Ursprungligen postat av
pn222jw
USA, hur fan går detta ihop? Kan någon förklara?
Några sätt -
A Inflationen B Tillväxtsektorer ökar BNP C Amortera av och ta upp nya lån samtidigt D Minska dom offentliga utgifterna E Göra kapitalimport attraktivare för omvärlden F Minska handelsbalansunderskottet.
En metod är att bomba Iran så att Hormuzsundet stängs, vilket leder till att USAs oljeexport ökar markant eftersom det blir svårt att köpa från oljeshejkerna. Kombinera detta med övertagande av Venezuelas oljefält och ökad inhemsk oljeutvinning finns det en liten ljusglimt i slutet av tunneln. I ett längre perspektiv kan Alberta (delstat i Kanada) komma att bli USAs 51a delstat. Något de snart ska folkomrösta om.
Andra delar av planen handlar om att locka till sig högutbildad arbetskraft från Europa, öka utvinning av rare earth metals, införa/utöka tullavgifter, dominera AI-marknaden, sälja militär utrustning med mera.
En annan del av planen är att övergå till digital valuta, men det blir en för lång diskussion.
Det viktigaste är dock att försvara dollarn som världsvaluta. Där ser de ut att ha lyckats. BRICS-drömmen är ju i princip om inte död så åtminstone på dödsbädden.