Citat:
Ursprungligen postat av
Schmackk
Om du slänger dig med medicinska begrepp som narcissism och antisocial personlighetsstörning samtidigt som du känner dig nödgad att påtala att du är läkare, så ligger du farligt nära att försöka ställa diagnoser.
Det hjälper alltså inte att du i nästa mening skriver att du inte gör det. Eftersom det är precis vad du har gjort. Förstår du att att du inte kan rädda dig själv genom att först göra något och i nästa mening förneka att du gör just det?
Om du nu är läkare (vilket jag ej tror) är så är det ett olämpligt beteende. Och att du inte inser det själv gör dig än mer olämplig som läkare.
Jag är fullständigt obrydd av om jag är ”avvikande” i din bok. Eftersom du inte verkar direkt kompetent i det du håller på med (om du nu är läkare) så är det troligen bra att du tycker jag är avvikande. Stick från tråden nu hobbydoktorn.
Jag har talat om narcissistisk
tankestruktur och om
drag - inte om diagnoser.
Du behöver därutöver sätta dig in i hur diagnosticeringar sker.
Jag har inget behov av att "rädda mig själv" i detta? Och mitt yrke påtalar jag hur mycket eller lite jag vill.
Det mest talande för mig i dina inlägg, är hur du slår ifrån dig och förflyttar fokus. Du har nämligen, sedan jag skrev mitt första inlägg, gjort allt i din makt för att skifta fokus till
mig - bort ifrån det jag påtalar om
dig. När du gör det uppvisar du bara fler av de beteenden jag tidigare påtalat är avvikande/problematiska.
Din output talar absolut inte för att du är "obrydd" inför det jag framför om dina beteenden.
Jag noterar även att du störs av min närvaro i tråden, du ber mig att "sticka".