Citat:
Ursprungligen postat av
Offervilja
Vilka straff skulle ni nationella vilja se för olika sorters brott? Vilka straff skulle det enligt er vara för dessa saker:
Folkförräderi som det som personer som till exempel Fredrik Reinfeldt har begått mot sitt folk.
Människor som har våldtagit barn.
Människor som har våldtagit och mördat barn.
Människor som våldtar någon annan vuxen.
Djurplågeri som det som den där ukrainska mannen på Öland utsatte kossorna på Arlagården för.
Är ni för eller emot dödsstraff?
Tycker ni kanske att dödsstraff är ett alldeles för milt straff för vissa brott och att riktigt elaka människor också borde torteras innan de dödas?
Eller har vi idag kanske för hårda straff?
Jag anser att dödsstraff är något som ska ske utifrån två olika premisser; dels när brottet leder till att en människa inte är anpassningsbar till samhället (pedofiler t ex), dels som en katharsis för folket vad gäller t ex ledare och folkförräderi.
Djurplågeri är för mig något som berör beläggas med personligt förbud att någonsin handskas med djur igen, om det så bara handlar om att köpa guldfisk åt sitt barnbarn.
Våldtäkt a la Nytorgsmannen bör vara fysisk kastrering. Våldtäkt och mord på värnlösa bör kategoriseras som omöjliga att återanpassa och bör därför avlivas medelst nackskott.