2026-07-04, 15:03
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cutthethroat
Att priset går upp är väl för att tex hantverkaren vill ha råd med en vecka för 17K i Berlin.

Han höjer då sitt pris, du och andra måste då begära högre lön för att matcha priserna på vad hanverkare tar, annars har ni inte råd med att anlita tex snickaren.

Med din höjda lön, säg att du arbetar i matvaruhandeln, påverkar då matpriserna osv...
"Snöbollen" är då i rullning=Inflation med andra ord.

Sen att det inte skulle finnas torp eller villor för under en miljon, där har du helt fel.

Till och med i södra Sverige, på landsbygden, finns villor i bra skick, för 300-500tusen att köpa i mindre samhällen, på "landet"
Bor i södra Sverige har aldrig hört talas om dessa billiga villor i bra skick för en billig peng.
Citera
2026-07-04, 15:06
  #14
Medlem
Folk gnäller gärna över pengar och kostnader. Man ska dock komma ihåg att många undanhåller att de sitter på fina arv och aktieportföljer, får hjälp av sina föräldrar långt upp i vuxen ålder o.s.v.
Börjar man tidigt och ser till att få ett bra jobb kan man få ihop bra kosing ganska snabbt även på egen hand.
Du har rätt i att saker och ting har blivit dyrare sedan pandemin men det är också många som tog tillfället i akt och har tjänat väldigt bra på börsen sedan dess. Det är inget folk kanske pratar med kollegor och vänner om helt öppet men är nog ganska vanligt bland svennebananerna med feta sparkonton, fonder och portföljer som bara tickar på.

Minst lika många undanhåller å andra sidan att de köper semestrar på avbetalning, handlar prylar på kredit, kör leasingbil med ofördelaktiga avtal och är belånade utav bara helvete. De ser kanske ut att ha råd men lever egentligen över sina tillgångar.

Det blir vad man gör det till.
Jag känner folk som tjänar riktigt bra och lever upp varenda krona.
Samtidigt har jag också bekanta med bra mycket lägre inkomster som prioriterar annorlunda och sparar många tusenlappar varje månad framför att konsumera eller försöka leva upp till någon slags standard som ”förväntas” av dem. De ser inte rika ut och har helt vanliga kneg men är miljonärer.
Citera
2026-07-04, 15:13
  #15
Medlem
zombie-nations avatar
De flesta vill ha en sommarstuga nära stan och det ska finnas allt i den toa, tvättmaskin, värme. Köper du en stuga ute i skogen utan sådant så får du den för under 500 000. Men det är inte det folk vill ha. De vill ha samma standard på "landet".
Citera
2026-07-04, 15:16
  #16
Avstängd
Man ser ju vad folk kör för bilar och det är väldigt ofta jag ser bilar för över 500.000 kr. EV9 ser jag gott om och den missbildade bilen kostar från en miljon. Alla kan väl inte vara leasade? 11 papp i leasing. Tesla, EV7, Hybrider i mängder osv. Men glöm inte att svenskar är mer belånade än vad amerikaner är kontra BNP bara som info.
Citera
2026-07-04, 15:22
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Freebop
Folk är skuldsatta upp till öronen. De ger en sken av lyxkonsumtion men har flera hundratusen i skulder hos kronis och klarna. Allt är bara en fasad. Det är hur enkelt som helst att ta upp sitt klarna kort och betala sen låta det ticka på med ränta...
Skulderna hos kronofogden ökar i snitt med 44 miljoner per dygn. Under de senaste fem åren har skuldbördan ökat med hela 76 procent.
Citera
2026-07-04, 15:22
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vespasianus
Bor i södra Sverige har aldrig hört talas om dessa billiga villor i bra skick för en billig peng.
Finns hur många som helst i tex Dalsland, där finns billiga hus.

Där är även hantverkarna mycket billigare än i de större städerna.

Verkar perfekt att bo så, billigt, om man har möjlighet att jobba hemifrån också.

Det är billigare att leva på "landet" även om jobbresor pga bensinpriset blir dyrt, men nu finns ju elbilar.

Såå, köp billig bostad i något litet samhälle på landsbygden.
Då får du pengar över till att tex hyra bostad för 17K i veckan i Berlin.

Du slipper ta miljonlån med dyra avbetalningar och har pengar över till annat.

Precis detta som TS efterfrågar..
__________________
Senast redigerad av Cutthethroat 2026-07-04 kl. 15:27.
Citera
2026-07-04, 15:24
  #19
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av graleh
Tjena!

Sedan pandemin har ju priser på det mesta ballat ur. Matpriser, elpriser, transportpriser, you name it. Det skrivs om det hela tiden i media, att allting är så dyrt. Det pratas om det. Löner hänger inte med.



Jag fattar inte!

Otrevliga och/eller oseriösa svar undanbedes.
Jag är ute efter en seriös diskussion.

Bankerna har tryckt in enorma mängder digitala fejkpengar i i ekonomin vilket skapar artificiell inflation och hittepåpriser på lägenheter så ingen ung kan flytta hemifrån utan att bli bankens låneslav för livet.

Varje gång nån tomte betalar med kreditkortet i butik eller online skapas 92% av köpesumman vid köptillfället och ökar på pengamängden vilket drar ner värdet av valutan och skapar högre priser.

Detsamma gäller onödiga konsumtionslån som man aldrig ska ta.

Om folk skulle böja betala allt med kontanter igen och glömma kredit på allt=aldig välja betala senare och helt enkelt slänga kreditkortet i soporna skulle det vara ett bra steg för ekonomin.

Sen så har man även skapat konstgjorda prishöjningar genom låtsaskriget i ukraina som man förlängt med flit gång på gång för att tvätta mer av våra skattepengar till krigsindustrin.

Coronaskojeriet höjde även det priserna.

Så håller staten på med prismanipulation av elen där man ger utrymme til elbolagen att höja avgifterna extra mycket trots att det inte hade behövts (staten själv gav högre utrymme för höjningar för att gynna sina vänner på elbolagen)

Och höjning av bensinskatten som vänstern gjorde ett tag som höjde priserna + andra grejer som att kortbetalning kraftigt höjt priserna på all snabbmat och lägg därtlll skatteverket som ä som hökar på alla småföretagare så alla skatter ska in vilket kraftigt höjt priserna på alla tjänster och varor och att sitta på cafe elle gå på kogen osv.

+ höjning av alkoholskatt och annat + en av europas absolut högsta arbetsgivarskatter vilket höjer priserna särskilt hos mindre företag som har mest personal per kund och inte kan skattefuska som mc donalds,ikea,lidl,biltema,ericsson och de stora gör.
__________________
Senast redigerad av Blatteman 2026-07-04 kl. 15:28.
Citera
2026-07-04, 15:39
  #20
Medlem
Ja, allting har blivit svindyrt. Därför har jag blivit snål, jämför priser, bokar när det är billigt, sparar i fonder och aktier.

Jag är en lågavlönad 35-åring, jag har långt under medianlön med flera tusenlappar men har sedan jag köpte bostadsrätt 2018 och då la in 650K i kontantinsats lyckats spara ihop 1M på Avanza. Har såklart haft ganska flyt med rätt mycket i indexfonder och större bolag likt Google, Amazon, Microsoft, Nvidia osv. och några lucky shots typ ASTS när det var en pennystock. Jag insåg att bara ha pengar på sparkonto är bedrövligt och knappt slog inflationen.

Sedan har jag billiga hobbys: träning, videoredigering, läsa böcker osv. Allt jag köper är av en bra anledning, jag skriver upp vad jag vill köpa och om jag fortfarande vill ha det och behöver det en månad senare så köper jag det. Men jag handlar inte skit på måfå. Samma sak gäller resor, jag åker vintertid varje år till Sydostasien. Jag bokade med FlyNorse 12 månader innan avfärd till Bangkok för 3990 kr tur och retur från ARN. Att åka en weekend till Berlin när folk precis tagit semester, ja då kommer det kosta.

Köp storpack, cykla till jobbet, laga matlådor och tumma fan inte på det. Nu blev det lite spartips men kan jag som lågavlönade lyckas spara deg i denna ekonomi så kan fan varenda en göra det. ISK är en jävligt bra grej.

Sedan prioriterar vi alla olika, jag vill gärna inte arbeta tills jag är 65. Frihet är mitt mål, då kan jag köra en gammal bil och se luffig ut men slippa sitta på ett billån. Jag gillar att resa och friheten det ger, inte statusgrejer.
__________________
Senast redigerad av XN 2026-07-04 kl. 15:44.
Citera
2026-07-04, 15:40
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av graleh
Tjena!

Sedan pandemin har ju priser på det mesta ballat ur. Matpriser, elpriser, transportpriser, you name it. Det skrivs om det hela tiden i media, att allting är så dyrt. Det pratas om det. Löner hänger inte med.

Men hur är det då möjligt att alla har råd med allting? Bara de tre senaste åren har priser på hotell och lägenheter i t.ex. Berlin skenat iväg något enormt. Vissa uthyrare ska ha 17 000 för en vecka i Berlin, vilket för tre år sedan inte ens kunde kosta hälften. Och det är nästan slutsålt dessutom.

När jag kollar gamla kvitton och fakturor för tjänster och varor är det ~300 % dyrare nu jämfört med några år sedan.

Och ändå har alltså folk råd?
Jag fattar inte.


Jag har ingen lust att lägga 17 000 på en vecka i Berlin.
Eller 20 000 för en chartervecka.
Jag har ingen lust att ta in någon som lagar något hemma hos mig för tre ggr mot vad det kostade för fem år sedan.

"Ta nån annan då som gör det"
"Åk nån annanstans då"
Ja jo, det vet jag väl. Det är inte det jag pratar om. Jag undrar varför allt blivit så dyrt? Och varför folk ändå verkar ha råd?

Och varför klagas det då hela tiden i media att allting har blivit så dyrt och barnfamiljer inte har råd med det och det och det och nu vill man införa bidrag för barnfamiljer för att fler inte har råd med ens mat. Men uppenbarligen har folk råd?

Jag vill köpa ett litet torp i skogen. Förr kunde man få ett för 500 000 i skapligt skick. Nu snackar vi över en mille för sådant som behöver renoveras. Och då kollar jag överallt.. långt ute i ingenstans, nära städer, allting. Samma pris, i princip. Förr kunde man ju komma billigt undan om man kollade där det är långt till närmsta samhälle. Kvittar idag. En mille för ett totalrenoveringsobjekt till torp tycker jag är hutlöst. Och ändå lägger folk bud på detta!

Jag fattar inte!

Otrevliga och/eller oseriösa svar undanbedes.
Jag är ute efter en seriös diskussion.

Svenskarna är sjukt belånade och vi toppar listan i både EU och världen. 60% av hushållen har inte ens bolån utan massa krediter och blancolån.
Citera
2026-07-04, 15:44
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av graleh
Tjena!

Sedan pandemin har ju priser på det mesta ballat ur. Matpriser, elpriser, transportpriser, you name it. Det skrivs om det hela tiden i media, att allting är så dyrt. Det pratas om det. Löner hänger inte med.

Men hur är det då möjligt att alla har råd med allting? Bara de tre senaste åren har priser på hotell och lägenheter i t.ex. Berlin skenat iväg något enormt. Vissa uthyrare ska ha 17 000 för en vecka i Berlin, vilket för tre år sedan inte ens kunde kosta hälften. Och det är nästan slutsålt dessutom.

När jag kollar gamla kvitton och fakturor för tjänster och varor är det ~300 % dyrare nu jämfört med några år sedan.

Och ändå har alltså folk råd?
Jag fattar inte.

Jag har ingen lust att lägga 17 000 på en vecka i Berlin.
Eller 20 000 för en chartervecka.
Jag har ingen lust att ta in någon som lagar något hemma hos mig för tre ggr mot vad det kostade för fem år sedan.

"Ta nån annan då som gör det"
"Åk nån annanstans då"
Ja jo, det vet jag väl. Det är inte det jag pratar om. Jag undrar varför allt blivit så dyrt? Och varför folk ändå verkar ha råd?

Och varför klagas det då hela tiden i media att allting har blivit så dyrt och barnfamiljer inte har råd med det och det och det och nu vill man införa bidrag för barnfamiljer för att fler inte har råd med ens mat. Men uppenbarligen har folk råd?

Jag vill köpa ett litet torp i skogen. Förr kunde man få ett för 500 000 i skapligt skick. Nu snackar vi över en mille för sådant som behöver renoveras. Och då kollar jag överallt.. långt ute i ingenstans, nära städer, allting. Samma pris, i princip. Förr kunde man ju komma billigt undan om man kollade där det är långt till närmsta samhälle. Kvittar idag. En mille för ett totalrenoveringsobjekt till torp tycker jag är hutlöst. Och ändå lägger folk bud på detta!

Jag fattar inte!

Otrevliga och/eller oseriösa svar undanbedes.
Jag är ute efter en seriös diskussion.

Nä överallt har du inte kollat vad gäller hus
Svensk Fastighetsförmedling har en hästgård i Vretstorp under miljonen
Dock renoveringsbehov
Citera
2026-07-04, 15:51
  #23
Medlem
Imnshos avatar
Det är väl bara att göra en budget och hålla sig till den. Ser inga problem att rätta mun efter matsäcken.

Vi har det bättre än någonsin. Ok, vi konsumerade kanske mer på 10-talet, men det var ju bara bränslet från bostadsbubblan och minusräntan som drev på.
Citera
2026-07-04, 15:53
  #24
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cutthethroat
Finns hur många som helst i tex Dalsland, där finns billiga hus.

Där är även hantverkarna mycket billigare än i de större städerna.

Verkar perfekt att bo så, billigt, om man har möjlighet att jobba hemifrån också.

Det är billigare att leva på "landet" även om jobbresor pga bensinpriset blir dyrt, men nu finns ju elbilar.

Såå, köp billig bostad i något litet samhälle på landsbygden.
Då får du pengar över till att tex hyra bostad för 17K i veckan i Berlin.

Du slipper ta miljonlån med dyra avbetalningar och har pengar över till annat.

Precis detta som TS efterfrågar..
Dalsland är inte södra Sverige. Bor i Skåne. Det finns bara skog och mygg i Dalsland. Skulle aldrig vilja bo där.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in