2026-07-02, 03:38
  #61
Medlem
Precis så ja.
Bara tar informationen och går.

Till nästa uppdragsgivare som betalar betydligt mer.

Svårare än så är det inte.

Och har man inte en enda annan uppdragsgivare, då har man inget annat alternativ än att bara ta emot informationen och gå.

Slöseri med tid att förhandla med manipulativa förhandlingsexperter. De lär sig ändå snabbt att betala det man begär utan att blinka om man erbjuder något man vet att de behöver till en prisvärd kostnad.
Citera
2026-07-02, 07:23
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gniknus2
På alla mina jobb som ingenjör, det är en handfull, har jag förberett mig inför lönesamtalen.
Jag skriver (kontinuerligt) ner sånt som jag anser är överprestation vs min arbetsbeskrivning, kollar vad företaget vill bli bättre på (tex att alla ska rapportera in sin tid i tid), samt kollar statistiken.

Kommer till löneförhandlingen med ett halvt A4 som jag drar lite kort.

Pga det säger de flesta chefer jag har löneförhandlingen med att JAG ÄR JOBBIG

Jag undrar då, hur fan gör ni andra?
Går ni bara dit å tackar å tar emot vilken skit som helst?


Det är ju knappast svårt att hitta en guide till löneförhandling, likaväl kommer folk med hatten i handen som om företaget inte behöver betala er lön och de inte kommer slänga ut er direkt om branschen börjar gå dåligt?
Efter ett långt arbetsliv med många chefer som man måste övertyga om hur värdefull jag är. Det som man måste inse är att din chef också har en chef. Din chef har också krav från sin chef. Mål som ska uppnås, förändringar som ska genomföras. Ta reda på vilka krav din chef har på sig, lyft fram hur just du bidragit till att din chef lyckas nå dessa krav.
Citera
2026-07-02, 07:41
  #63
Medlem
I offentlig sektor är löneförhandling bara på låtsas. Man ska visserligen berätta om varför man borde få en schysst lön men i verkligheten finns det inte utrymme för förhandling, chefen har redan bestämt. Ändå måste man delta i den djävla charaden år efter år. För min del hade jag hellre fått ett mail med "Det här är din nya lön".
Citera
2026-07-02, 08:05
  #64
Medlem
guderis avatar
Den viktigaste löneförhandlingen är ju den första, det är där man sätter ribban för hela anställningen, därefter är det svårt att motivera någonting som ligger över arbetsgivarens föreslagna medelhöjning.

Däremot, om man får/tar på sig nya arbetsuppgifter så finns möjligheten att få lite mer.
Citera
2026-07-02, 08:22
  #65
Medlem
Grim.Fandangos avatar
Löneförhandlingen är bara en justering mot inflationen.
Företagen följer det förhandlade märket, säg 3,5%. Dessa ska fördelas på alla anställda. Anställd A gör lite bättre än alla andra, får 4%
Anställd B gör det som krävs, får 3,5%
Anställd C gör ett dåligt jobb, får 3%

Så här har det fungerat i alla företag jag har haft anställning i.
Individuell lönesättning, goda chanser till utveckling... Enda chansen att öka lönen är att hota med att byta jobb eller att byta jobb och försöka få så hög lön som möjligt från start.
Citera
2026-07-02, 08:31
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grim.Fandango
Löneförhandlingen är bara en justering mot inflationen.
Företagen följer det förhandlade märket, säg 3,5%. Dessa ska fördelas på alla anställda. Anställd A gör lite bättre än alla andra, får 4%
Anställd B gör det som krävs, får 3,5%
Anställd C gör ett dåligt jobb, får 3%

Så här har det fungerat i alla företag jag har haft anställning i.
Individuell lönesättning, goda chanser till utveckling... Enda chansen att öka lönen är att hota med att byta jobb eller att byta jobb och försöka få så hög lön som möjligt från start.

Och skillnaden i pengar mellan 4% och 3,5% är ju egentligen försumbar så det är trams att man ska sitta där och berätta hur bra man varit under året för de hundralapparna.
Citera
2026-07-02, 08:57
  #67
Medlem
Jag försöker undvika fastna i termerna för ingen verkar använda dem korrekt ändå

Härligt du satte ner foten. Tycker det är tråkigt det ska behövas. Företag underskattar anställda.

Citat:
Ursprungligen postat av senapsillen
Du blandar inte ihop löneförhandling med medarbetarsamtalen? I det sistnämnda är det lämpligt att ta upp många av do. Frågor du nämner,
Jag blev på riktigt dåligt humör sist pga bara den vanliga höjningen trots min överprestation så jag var beredd att gå på dagen.
Då fanns det plötsligt utrymme för över 5% utöver det jag redan blivit erbjuden. Det funkade denna gång men det är givetvis inget som skall missbrukas. Man får ha lite känsla helt enkelt.
Citera
2026-07-02, 08:58
  #68
Medlem
Nä ni offentligt anställda har inte samma löneutrymme.
Ni har dock 100% trygghet i jobbet, plus att ni kan få jobb var som helst, det är fan en lyx. Ångrar nästan att jag inte blev distriktssköterska.

Citat:
Ursprungligen postat av rawjudge
Som sjuksköterska löneförhandlar jag aldrig om jag inte tar nytt jobb. Min chef kan knappt göra något, alla som ligger lägst i lön i gruppen får mest oftast, för att alla ska närma sig varandra i princip. Det ska väldigt mycket till att man får mera. Annars äre en pott som ska fördelas enligt ovan.

Brukar mest samtala om hur det går i övrigt men det märks mest att chefen redan har stenkoll på allt ändå. Så att sålänge jag har förtroende så sitter jag aldrig och bevisar något.

Finns knappt någon som har tjänat på att förhandla inom mitt yrke som anställd. Är min erfarenhet. Men jag kan ha fel.
Citera
2026-07-02, 08:59
  #69
Medlem
Detta är smart tycker jag.

Men i ingenjörsyrket är det bannemej inte nån garanti att en bra kompis håller en kvar.
Många ingenjörer är skinntorra introverter och vill bara vara ifred och cheferna ser bara matematisk output.

Citat:
Ursprungligen postat av GtfoFfs
Jag förhandlar hög lön när jag börjar, håller käften första två åren, tredje året har jag sett till att göra mig till en tillgång på olika vis. Kanske inte främst prestationsmässigt, utan framförallt socialt och för gruppsammanhållningen.

Att vara en bra ”teamspelare” värderas högre än en ensamseglare som överpresterar, så är det nästan överallt. Det beror ju på att en bra sammanhållning på arbetsplatsen gör att majoriteten presterar lite bättre, och ledningen har mindre huvudvärk vad gäller personalfrågor. Det bidrar även med att färre byter jobb. Ensamseglaren som jobbar som en maskin gör marginell skillnad för ett företag eller organisation- om det inte är ett väldigt litet.

Det jag gör när jag förhandlar är att inte ställa krav- utan jag säger mellan raderna att jag har fått erbjudanden jag måste överväga om jag inte får ett rejält bra bud. Allt detta kan sägas utan att bokstavera ut det! Fungerar förvånansvärt bra. Så fort du säger vad du vill ha, har den du förhandlar med något att jobba med, något att medla ned. Lämnar du däremot lönesättningen öppen, men med hotet om att lämna, tvingas lönesättaren att safea med ett bra bud.

För två år sedan gjorde jag just så. Sen vart jag inkallad och jag fick veta att jag skulle få 6% i ökning, jag sa att jag var inte helt nöjd, men jag kommer inte stångas om saken. Två dagar senare ringde han upp och sa att jag skulle få 4% till
Men, den här strategin bygger på att du faktiskt är jobbig att ersätta. Och antingen ledaregenskaper eller att du fungerar som ett socialt kitt är svåra att ersätta- inte högpresterande på pappret.
Citera
2026-07-02, 09:01
  #70
Medlem
Så du har gått upp 71% i lön på senaste 7 åren.
Inte illa, du måste ha en nyckelroll/vara en nyckelperson.

Citat:
Ursprungligen postat av calvincandie
Jag går dit, får vanligtvis 6%, säger att det är lågt och jag vill ha 10%. Företaget kontrar med 8%. Varit så nu 7 år i följd.
Citera
2026-07-02, 09:03
  #71
Medlem
Nja, 100-200 anställda, så inte jätte litet men inte Volvo Group heller liksom.

Sen kan man se till att få sagt vad man vill oavsett vilken process som finns.
"chefen jag skulle vilja nämna några saker om lönejusteringen för i år, har du 20 min?"
då har man gjort vad man kan oavsett vad processen säger.
en chef som nekar ett sånt samtal ber ju om att du ska säga upp dig och vill de det är du rökt ändå.

Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
Alla har inte samma löneförhandling som du. Jobbar på ett större företag och har jobbat på flera stora så får man in i något program och svara på massa skit(tar säkert 2 timmar)och bedöma själv vilken nivå man är på och hur väl det stämmer in på hur företaget vill att man ska jobba. Utifrån det så kommer cheferna kolla på det under en tid och göra egna bedömningar och sen så ska facket förhandla bla bla och sen får man ett besked av chef om hur många procent man får. Sen kan man så klart ha invändningar och då börjar det typ om och har man tur så kanske man får lite mer. En sån förhandling som du har låter som mindre företag
Citera
2026-07-02, 09:04
  #72
Medlem
korrekt

Citat:
Ursprungligen postat av Farmor52
Efter ett långt arbetsliv med många chefer som man måste övertyga om hur värdefull jag är. Det som man måste inse är att din chef också har en chef. Din chef har också krav från sin chef. Mål som ska uppnås, förändringar som ska genomföras. Ta reda på vilka krav din chef har på sig, lyft fram hur just du bidragit till att din chef lyckas nå dessa krav.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in