Citat:
Ursprungligen postat av
LudvigSigurdDavid
Här är facit.
Jag skulle vilja påstå att hur man än länger upp det, så lyckas hjärna till slut ”filtrera” bort eufori och annat trevligt medans biverkningarna, som förstoppning, allmänt odynamiskt kynne, impotens samt en stark känsla av ofrihet blir starkare och starkare. Sen blir det problem med att sticka någon år ut och år in, även om detta sker i labb/sjukhus-miljö. Jag tror människan i regel söker rationalism och försöker runda onödiga moment o vardagen, som att flera gånger per dag försöka hitta vener att sticka dig i för att uppnå total förstoppning, även om förstoppningen försvinner med vana.
Jag tro de flesta skulle söka buprenorfin, metadon eller tända av helt frivilligt om man själv styrde.
Jag gissar, om man nu står på dig med opioider, att det hela mynnar ut vad man kallar en lång stadig depression.
Detta är ganska självklart när man passerat en viss ålder, vågar jag påstå.
Stressen med att hitta någonstans att sticka när man inte har så synliga vener är absolut verklig. Hade man tidigt satt in någon sådant där pryl i armvecket som man bara kan pumpa in substansen via hade det kanske känts lite mindre jobbigt och orsakat mindre stress.
Men det har idag saknar av det där livet är just det enkla och simpla med att exempel if en bara ha en sak att oroa sig över och fokusera på, nästa fix som ska tryckas in.
Hur tragiskt det än låter så är det något charmigt med livsstilen, där alla andra stora som små problem man har känns så obetydliga i sammanhanget.
Såhär i efterhand känns det lite komiskt att tänka tillbaka på, att man kan ha samma stress och oro över ett projekt eller kollega på jobbet, eller någon brud, som man hade då.
Jag upplevde väldigt sällan någon vidare eufori av att skjuta, om jag inte var abstinent då för då var det en helt annan sak, men annars var det mest för det kändes mest ekonomiskt och det mysiga ned hela ritualen. Men de som faktiskt upplever eufori varje gång de skjuter en ordentlig dos kan jag tänka mig uppskattar det mycket längre period än jag gjorde och jag minns inte riktigt hur snabbt det mest kändes som en börda att släpa på. Men jag vill påstå det var riktigt snabbt. Men jag hade bostad, socialt kontaktnät och arbete hela tiden.