Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Väldigt många som använder bankomat 2026.
Man borde lagstifta att de banker som vill ha kvar banktillståndet i sverige ska återöppna alla kontor och ha kontanter överallt som innan och bankomater utan avgifter. (bankmaffian kommer följa efter när deras enda konkurrent nu tar avgifter för bankomatuttag)
Kontanter är den enda naturliga konkurrenten för lägre bankavgifter och för normal service som i andra länder.
De flesta köp i europa görs med kontanter å de flesta med högre iq använder bankomat och stödjer jobben i samhället(kontanter skapar flest olika jobb i samhället jämfört mot lufttjänsten kort som är extremt dyr för vanligt folk) så att de slipper betala det genom mer kortköpsavgifter +swishavgifter på varje köp + mer skatt för att kompensera att 5banker nu snor 200000 miljoner kr varje år efter utgifter ut ur ekonomin pga detta och mer arbetslöshet=mer kriminalitet och högre bankavgifter +sämre service + låtsasinflation och krasch av kronan långsiktigt då privata banker tryckt in så mycket låtsaspengar in i systemet varje gång nån lågbegåvad tjomme betalar med kreditkort i butik eller online eller tar onödiga konsumtionslån.
Utomlands finns det bankomater tillåme under träd och mitt på broar och i hotellobbys osv.
Runt 52 % av transaktionerna i Europa sker med kontanter, men andelen faller snabbt. Samtidigt sker 64 % av värdet på handeln i fysiska butiker i Europa med kort, och den andelen ökar snabbt.
Så många använder fortfarande kontanter för småköp, men lejonparten av värdet på handeln i Europa sker med kort.