Citat:
Ursprungligen postat av
Diskussionsdjur
Osäker på vilket parti som mest tilltalar mina värderingar så jag knappade mig igenom Valkompassen SVT har.
Följande resultat fick jag.
54% M / S
53% KD
52% SD / V
51% MP / L
50% C
Av detta blev jag nästan ännu mer virrig och flera frågor dök upp.
Fråga 1: Ska jag verkligen rösta när de partier jag prickar in mest på bara håller med mig i hälften av frågorna, det känns inte rimligt. Det betyder att i hälften av fallen håller vi inte alls med varandra.
Fråga 2: Hur kan det vara så liten skillnad mellan partierna att samtliga ryms inom en väldigt snäv krets?
Fråga 3: Hur kan jag bli 54% Moderat och 52% Vänster. Det om något känns helt orimligt.
Fråga 4: Vilket parti ska jag rösta på egentligen?
Fråga 4:
Vill du att de blåa ska få 4år till på sig för att försöka lösa de rödgrönas 20år av kaos, så röstar du på något av TIDÖ-partierna.
Vill du ha tillbaks full invandring, skenande elpriser, matpriser, bensinpriser och nedmontering av skola, sjukvård och polis, ja då är det ju Vänstersidan som gäller.