Citat:
Ursprungligen postat av
KamerunHunter
Tackar
Shit, jag bad ju bara om en källa till ditt påstående

Du har ju dragit upp att du känner till några svenskar som fuskat med bostadsbidrag(som om det skulle vara jämförbart med invandrarnas enorma kultur av att fuska) och verkar allmänt okunnig om invandrarnas extrema överrepresentation när det kommer till fusk.
Dessutom, när det gäller svenskar är det oftast småsummor det gäller, stor skillnad på att lura till sig bostadsbidrag nåt år jämfört med hela livet eller många miljoner i assistansersättning för att hela släkten ska kunna ”jobba” som assistenter dygnet runt åt en påstått handikappad person.
Ursäktar inte de svenskar som gör det heller, men det är så extremt mycket vanligare bland invandrare, och gäller oftast betydligt högre summor. Dessutom är det rejält otacksamt av utlänningar, när vi varit snälla och släppt in dem i Sverige och gett dem allt, och så ska de ändå fuska till sig ÄNNU mer..