Citat:
Ursprungligen postat av
Sunimod
Se på kvinnan på bilden i länken till tidningen LT och fundera på om det är bra arbetsmiljö.
Det är ju en genererad bild och inte hur det ser ut i verkligheten...
Citat:
Kontorsarbetsplatser har man höj och sänkbara skrivbord för att kunna sitta eller stå upp och arbeta.
Dessutom ergonomiskt utformad stol och anpassad belysning till arbetsplatsen. Ofta med fotstöd.
Ofta AC och bra ventilation för en bra arbetsmiljö.
Tyvärr är risken helt tvärtom vad många tror. Många har BRA platser hemma, men pga utrymmesbrist så får man på jobbet sitta i en soffa, vid ett fikabord, eller traggla med trasslande tangentbord, stolar, ändra settings på datorn hela tiden för få till skärmar rätt osv. Eftersom man inte har sin egen plats så skiter många i att felanmäla när nåt inte funkar utan försöker undvika den platsen. Så, de som lämnar barn på förskola och kommer in halv-nio-nio får oftast vara utan skrivbord, sitta vid de trasiga borden, eller sitta långt bort från kollegor där det finns plats. Att sitta i en soffa är inte god arbetsmiljö. Dessutom tycker många av oss det är ohygieniskt att "byta tangentbord och mus" med varandra flera gånger under en dag, så man får rengöra arbetsplatsen eller ha med egna tangentbord och mus. Vissa har specialkrav för ergonomi, så de måste flytta om skärmar och bära fram utrustning innan arbetet kan vara igång, vilket i sig är stressande.
När ett möte ska dra igång är det standard att de som är på kontoret är "sena in till mötet" för att de inte får igång utrustningen eller irrar runt efter nånstans att sitta, medan nästan alla som ringer in hemifrån är i tid (om de inte är på ett annat möte parallellt då).
Citat:
Men många har istället liknande platser att arbeta på i hemmen.
Undrar om Scania hjälp till med att sätta upp riktiga arbetsplatser för sin personal som arbetat i hemmen?
Ni i tråden som ogillar vad Scania bestämt sig för och har eller har haft distansarbete, har ni vettig arbetsmiljö?
Ja, man kunde under covid beställa hem kontorsmöbler och höj och sänkbart skrivbord, flera skärmar, ta hem dockningsstationer osv. Jag köpte dock efter en vecka egna skärmar så jag har bättre grejor än på jobbet, höj och sänkbart skrivbord osv för egna pengar. Men givetvis har inte alla plats eller möjglihet att göra detta, så det är viktigt att man för dessa erbjuder en plats på kontor att sitta på.