Citat:
Ursprungligen postat av
Pusher.
Har inga fel. Detta är inga direkta nyheter. Invandringen har alltid ökat under högerstyre eller åtminstone ej minskat.
Noll relevans. Fråga dig istället varför man vill öppna hjärtan eller varför man rev upp Luciabeslutet så fort det gick. Vidare kan du ju fråga dig varför högern motsatte sig 8 timmars arbetsdag samt var emot fem v semester.
Jo, tjena. Folk med koll vet att detta är inga chockerande nyheter.
Att importera en massa foodora-indier som knappt kan klara sig är inte det mest briljanta idéen. Om du sen inte fattar att dessa människor är belastning på sjukvård, polis mm säger väl en hel del hur borta du är.
Och vad var det totala summan då? Den lilla detaljen "glömde" du att ta med?
För övrigt så ville GP egentligen ha ännu hårdare regler till skillnad mot FR som än idag försvarar sin politik.
Som sagt...
https://timbro.se/smedjan/arbetskraftsinvandringens-uppgang-och-fall/
Tydligen inte.
Under tiden så kan du ju skumma igenom bland annat denna tråd:
(FB) S visar igen att de är bättre än borgarna invandringspolitiskt.
Regeringen Reinfeldt avskaffade den myndighetsbaserade arbetsmarknadsprövningen. Det innebar att enskilda arbetsgivare själva fick avgöra om det fanns behov av utländsk arbetskraft, helt utan facklig insyn eller kontroll av om det fanns arbetslösa i Sverige som kunde ta jobben.
Resultatet blev en enorm import av lågpriskonkurrens till lågkvalificerade yrken. Detta skapade den "Foodora-ekonomi" du nämner.
Kapitalägare och arbetsgivare blev vinnarna. Genom att öka utbudet av desperat arbetskraft i botten av arbetsmarknaden kunde man hålla nere lönerna, försvaga fackens förhandlingsposition och öka vinstmarginalerna inom tjänstesektorn.
Arbetarklassen blev förlorarna. Inhemsk arbetarklass och tidigare invandrare som redan etablerat sig fick konkurrera om enkla jobb med löner och villkor som dumpats genom skenavtal och systematiskt utnyttjande (så kallad lönedumpning).
Skatteintäkterna från extremt lågavlönade jobb täcker inte kostnaderna för skola, sjukvård, infrastruktur och polis.
Kostnaden för att upprätthålla tryggheten och välfärdsstrukturen vältras över på det offentliga (skattebetalarna/arbetarklassen), medan vinsterna av den billiga arbetskraften privatiseras av företagen.
Att högern historiskt sett motsatte sig åtta timmars arbetsdag (1919) och fem veckors semester (1977) hänger direkt ihop med dagens migrationspolitik. Logiken är densamma: Marknadens intressen och arbetsgivarnas tillgång till billig, flexibel arbetskraft sätts alltid före social trygghet och arbetares rättigheter.
Regeringen Carlsson (Ingvar Carlsson och Göran Persson) insåg att välfärdsstaten hade en begränsad mottagningskapacitet Man stoppade asylinvandringen för alla utom de som uppfyllde FN:s striktaste flyktingkonvention med Luciabeslutet 1989.
När den borgerliga regeringen Bildt tillträdde 1991 rev man upp Luciabeslutet nästan omedelbart, vilket ledde till det enorma och oreglerade mottagandet under 90-talskrisen.
Högerns invandringspolitik har historiskt fungerat som ett verktyg för ekonomisk avreglering. Att använda migration för att öka arbetskraftsutbudet i botten är ett effektivt sätt att underminera den nordiska välfärdsmodellen och fackföreningarnas makt, vilket går helt i linje med nyliberal ekonomisk teori.