Citat:
Ursprungligen postat av
VirtuellVerklighet
Är det lagligt att gå hem till någon och ringa på dörren utan att personen har bjudit hem mig? Tänker typ om man vill prata med någon, lämna ett meddelande eller försöka reda ut något. Var går gränsen juridiskt — är det helt okej så länge man lämnar om personen säger åt en att gå, eller kan det räknas som ofredande eller hemfridsbrott direkt?
Om du vill prata med personen för att reda ut något och lämna ett meddelande om det så skriver du det meddelandet på ett papper och lägger i brevlådan och lämnar platsen.
Ja det är lagligt att ringa på dörren och det räcker oftast en gång för att personen ska öppna. Att stanna kvar och fortsätta ringa är ofredande och hemfridsbrott.
Det kan ju vara så också, att personen inte vill eller ser någon mening med att reda ut något mellan er. Då är det bara för dig att acceptera och släppa det och lämna personen i fred.