Tack för era snabba svar!
En tanke som slog mig är ju hur ungen över huvud taget kan existera? Alt 1 är ju att ungen är insmugglad från ett annat EU-land. Alt 2 är ju att anonsören redan har honan och hanen som fått ungar och tänker sälja dom?
Nej, jag misstänker som redan nämnts att innehav av liknande kattdjur knappast går hand i hand med gällande lagstiftning. Och dessutom det viktigaste för mina redan två kattjejer att de knappast lär bli kompisar med en ökenlo. Men gullig är ungen i vart fall.
Är för övrigt lite förvånad över andra vilddjur (däggdjur) som bevisligen är lagliga. Som ex grävling som redan nämnts. Och varken iller eller mink är väl knappast jag skulle vilja ligga och gulla med på soffan eller sova i samma säng med. Och definitivt INTE en grävling.
Nej, jag får fortsätta leta efter hederliga gulliga huskatter eller rasrena katter som bevisligen inte är inavel.