Förbudet träder i kraft 1 oktober 2027 och omfattar Sveavägen, Birger Jarlsgatan, Torsgatan och Vasagatan mellan Tegelbacken och Norra Bantorget.
Citat:
De andra fem gatorna som också ska utredas är Valhallavägen, Sankt Eriksgatan, Långholmsgatan, Götgatan och Ringvägen. Bedömningen är att dessa gator borde omfattas av dubbdäcksförbudet 1 oktober 2029.
Motormännens tidning Motor låtit Trafikverkets experter räkna ut hur många dödsolyckor som kunde ha undvikits om alla bilar i vintertrafik haft dubbdäck. Verkets slutsats är att 56 dödsolyckor färre skulle ha inträffat.
Eftersom ingen kan historia förstår man inte den historiska kontexten. Samtliga städer i västvärlden är på dekis. Växande byråkrati, ökad korruption.
Precis det som hände i antikens Rom alltså. Och det är en spiral som bara kommer att fortsätta.
Romarna löste det genom att alla som hade råd flyttade ut från landet. Så kommer även stockholmarna göra.
Men inte Stockholm. Inte skall de vackra gamla huset tas över av samhällets olycksbarn?
Men titta då på harlem i new york. Husen är extremt fina med påkostad arkitektur. För det byggdes för en gång i tiden för välbeställda.
Miljöpartiet och vänstern är så dumma att de tror att om man höjer bensin och energipriser, försvårar för människor att ha bil så drabbar det "borgare i mercedes".
Då är det väl bara Centralbron, Söder- och Norr mälarstrand kvar som det går att störa sig på kan jag tänka, men det kanske inte funkar inom den närmsta tiden att införa dubbdäcksförbud där också?