Citat:
Ursprungligen postat av
RudyardKipling
Jag är desillusionerad, jag tror hela systemet är korrupt och i händerna på de där...
Jag svamlade iväg lite kanske men jag uppfattar inte den äkta kristna högern som mammonälskande hycklare. De äkta kristna är civilisationens hörnpelare. Ebba är inte äkta kristen. Inte ATM heller.
Alltså jag håller ju med om det. Jag har tom. haft sådana i släkten som arbetat obetalt under massa år baserat på djupa ideal.
Men dessa blev utnyttjade av falska giriga skitstövlar.
I religiösa sammanhang blir idealister utnyttjade.
KD som parti är inga idealister. Ebba har väl aldrig ens nämnt sin tro. Hon har väl ingen vad jag vet.
Det snackade om detta på TV häromdagen. Att hon borde prata mer Jesus typ. Men alltså då hade det ju bara varit fejk. Som när Trumpen viftar med en bibel.
De borde byta namn eller sparka samtliga och ersätta med troende människor. Nu är de bara ett skämt.
Det finns väl typ ingen skillnad på M och KD. Det är väl typ exakt samma parti bara olika image. Som olika etiketter på läskeblasken.
De äkta kristna är långt sepererade från detta parti, men de kanske naivt röstar på det.