2026-03-26, 13:39
  #1
Medlem
morgonstjaernans avatar
Var går gränsen för vad vi som människor är kapabla till på egen hand? Är vi bara raffinerade djur eller har vi gudomlig potential att skapa etc. var går gränsen vad gör oss speciella? Om inte, vad är det som håller oss tillbaka?
Citera
2026-03-26, 13:55
  #2
Medlem
Tarmstuvnings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av morgonstjaernan
Var går gränsen för vad vi som människor är kapabla till på egen hand? Är vi bara raffinerade djur eller har vi gudomlig potential att skapa etc. var går gränsen vad gör oss speciella? Om inte, vad är det som håller oss tillbaka?

Gudomlig potential? Inte riktigt va.
Vi är skapade till Guds avbild och vii har en inneboende gudomlig natur och potentialen att bli lik Gud,
Människan är kallad att leva i gemenskap med Gud och vara hans medarbetare i världen, vilket är människans djupaste kallelse.
Vad gör oss speciella? Vi har en själ, eller snarare vi ÄR en själ.
Vi har en inre kompass för att skilja mellan gott och ont och ett ansvar att handla rätt, vilket skiljer oss från resten av skapelsen.
Människans värde är inte kopplat till vad hon gör eller presterar, utan vem hon ÄR – en skapelse av Gud. Detta gäller alla människor, oavsett livssituation.
Citera
2026-03-26, 13:57
  #3
Avstängd
DetEBaraJagSomEOnds avatar
Låt oss ta reda på det! Men vet inte om ”gudomlig” är rätt ord
Citera
2026-03-26, 14:07
  #4
Medlem
FarbrorFredriks avatar
You and me baby ain't nothin' but mammals
So let's do it like they do on the Discovery Channel
Citera
2026-03-26, 14:17
  #5
Medlem
RudolfHutlers avatar
Så säger dagens religion ja.

Citat:
Ursprungligen postat av FarbrorFredrik
You and me baby ain't nothin' but mammals
So let's do it like they do on the Discovery Channel
Citera
2026-03-27, 12:50
  #6
Medlem
Smekarn87s avatar
Jag tycker man kan föreställa sig en situation där skapelsen är firmware låst. Om man skaffar barn vill man helst att de blir lite lyckligare och lite smartare än du själv. Men om man skapar liv från scratch vill man nog lägga in ett hårdvarulås. Kanske är vi människor inlåsta för att inte kunna tänka de mest kraftfulla tankar. Det bisarra är att vi människor lyckas med otroliga saker som att bevisa att trekroppsproblemet är omöjligt att lösa men att vi kör fast i pVSnp frågan. Det är som att tanken är fri när vi stöter på fastkörningar men inte vad gäller stora språng.
Citera
2026-03-28, 06:41
  #7
Medlem
AskMeAboutJesuss avatar
Människor kan göra mycket som kanske skulle ha betraktats som gudomlig makt förr och vissa aliens tycks ha nått väldigt mycket längre än oss. Kanske kan vissa manipulera med tid och rum? Men jag tror det finns en gräns.

För Gud är allt möjligt och ingen kommer någonsin att ändra på det och de som har gudomlig makt har fått den av Gud därför att de har förtroende för Gud.
.
Liknelser, en företagsledare som ger befogenhet till en anställd, en moderator som kan radera trådar på Flashback etc.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in