Citat:
Ursprungligen postat av
Ljungbybon
Jag tror bestämt Kinas erövring av Taiwan kommer gå mycket fredligt till.
Det är bara för Taiwan att själv besluta, vi vill inte längre vara allierad med "losern USA"!
Många taiwaneser som åker till fastlandet kommer tillbaka med en känsla av att det är deras land, att de hör hemma i Kina.
Dessutom kommer de numera tillbaka med en känsla av förundran.
Utvecklingen i Kina går fruktansvärt snabbt, och i storstäderna är det på inte så få platser som att åka till framtiden för en svensk.
Deras tekniska universitet dominerar värre än vad Norges herrar gör i längdskidåkning, och de producerar nya prylar i en takt som helt utklassar... resten av världens produktion. Vad gäller solpaneler och sådant producerar de nog dubbelt så mycket som alla andra gör tillsammans.
I GBA,
https://en.wikipedia.org/wiki/Guangdong%E2%80%93Hong_Kong%E2%80%93Macao_Greater_ Bay_Area
Finns ett produktionskluster som gör att kinesiska bolag inte flyttar, även om arbetare är billigare i Vietnam och på andra ställen, men de länderna har inte alls hela produktionskedjan och det blir då dyrare i slutändan ändå.
Kina behöver inte göra något, såsom rika människor inte behöver leta efter konflikter. De kommer att dominera helt naturligt.
Tillbaka till Taiwan: sakernas tillstånd gör att länderna mycket väl kan komma att slås ihop på fredlig väg.
Kina tjänar på den här konflikten relativt sett, men om någon tror att de sitter och skrattar åt att det är konflikt med Iran, så är det inte så. De vill naturligtvis också ha säkra oljetransporter, och de förlorar på det jämfört med hur det hade varit utan Trumpedumpes tokerier.