2026-05-15, 12:11
  #361
Medlem
Kolgrill-ftws avatar
EK65, KOM IGEN NU!! vI BEHÖVER DIG!
Mackan också!

DAHLIN! KOM NU!! Ett VM-guld skulle väl smaka hallontårta!

Och självklart Leo!!


Frondell skulle spelat idag!, pucko Hallam
Citera
2026-05-15, 13:32
  #362
Medlem
Sundqvist har spelat center på träning. Får förmoda att han petas ut på en kant i förmån för Grundström när han kommer.
Citera
2026-05-15, 13:33
  #363
Medlem
Kanada har väl bäst lag på pappret och de lär vara ett extra hungrigt Kanada i år. De har gått bet en hel del de senaste åren både på senior och junior-sidan.
Citera
2026-05-15, 13:42
  #364
Medlem
m4tt145s avatar
Hallam är efterbliven som inte spelar Frondell i premiären.
Citera
2026-05-15, 14:41
  #365
Medlem
Sverige kommer ut starkt och är taggade! Sverige vinner med 4-3 i kväll efter 60 min!
Citera
2026-05-15, 18:42
  #366
Medlem
Happ! Var ändå bra öppningsmatch med tanke på hur matchen startade..5min kvar men väl spelat av de nya småttingarna i tre kronor emot favoriterna!
Citera
2026-05-15, 18:52
  #367
Medlem
m4tt145s avatar
Väl genomförd match mot ett på pappret mycket bättre Kanada.

Anmäl Frondell nu!
Citera
2026-05-15, 18:54
  #368
Medlem
Det här såg inte bra ut. Chanslösa mot ett Kanada som inte ens gick på halvfart. Dessutom ett "såll" i svenska målet. Blir svårt tom mot Danmark.
Citera
2026-05-15, 21:05
  #369
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Challe321
Det här såg inte bra ut. Chanslösa mot ett Kanada som inte ens gick på halvfart. Dessutom ett "såll" i svenska målet. Blir svårt tom mot Danmark.

chanslösa? såg du matchen? på pappret borde de blivit mosade. De gjorde bra ifrån sig och kommer växa som grupp efter detta och förhoppningsvis gå ut stenhårt mot Danmark. Tjeckien blir däremot intressant match.
Citera
2026-05-15, 21:19
  #370
Medlem
Inte mycket att säga egentligen. Hyfsat imponerande insats mot ett bättre lag. Poäng, iallafall allihop, hade varit en megaskräll. Dansken lär få smaka.
Citera
2026-05-15, 22:06
  #371
Medlem
In med Frondell och Erik Brännström till nästa match.

Sedan får man hoppas på Rasmus Dahlin att han kommer när Buffalo sannolikt åker ur snart. Backuppsättningen är inte imponerande för tillfället. Hägg, Larsson och Persson såg bedrövliga ut, och med sådana backar vinner man inte sådana här turneringar. De fixar inte tempot.

Men vettetusan om Dahlin orkar ansluta även när Buffalo åker, han har gått igenom väldigt mycket privat senaste året och vill nog bara återhämta sig.
Citera
2026-05-15, 22:13
  #372
Medlem
sebastian_s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tubleros
Tänker samma. Finns nog en chans. Skulle dessutom vara en ganska bra förstärkning. Såg bra ut i slutspelet.

Frågan är väl dock om förbundet öppnar plånboken och betalar försäkringskostnaderna för Leo Carlsson?

Minns VM 2023 när Elias Pettersson redan hade tackat ja, bara för att inte kunna komma då förbundet vägrade betala försäkringskostnaderna.

Rasmus Dahlin ligger risigt till med sitt Buffalo nu också i slutspelet. Hade varit en fröjd att få se honom spela VM. Där finns det dessutom inget krångel med kontrakt och liknande. Men med tanke på hur galet många svenska NHL-spelare som tackat nej till att komma, så är väl inte oddsen särskilt låga på att han kommer.



För att sätta det svaga VM-intresset från våra svenska NHL-stjärnor i lite kontext så kan man konstatera att Finland har hälften så många spelare i NHL (40 stycken) som Sverige (80 stycken) och då har inte bara Finland lyckats få bättre NHL-stjärnor till sin trupp utan de har dessutom lyckats få fler NHL-spelare till truppen än tre kronor.

Svenska hockeyförbundet kan skylla på OS och diverse annat. Men både Finland och Schweiz spelade också OS och trots detta så lyckas de få dit fler NHL-stjärnor eller iallafall lika många i fallet med Schweiz. Man kan väl bara tråkigt nog konstatera att det inte är särskilt flashigt att representera landslaget och tre kronor längre.
Det finns dock flera länder som följer Sveriges exempel. Usa som har tre gånger så många NHL spelare och etablerade NHL stjärnor har lyckats få med en enda stjärna. Tyskland har inte fått med Peterka, Draistl och Stutzle vilket tar dem tillbaka till B-nation träsket. Tjeckien utan Pastrnak och Zacha är lika meningslösa som Tyskland.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in