Citat:
Ursprungligen postat av
Binary
Du är en sadistisk klassförrädare som vill sabotera och förbjuda det som är nödvändigt för välfärden och för att vår civilisation ska kunna förbättras, så att vi till slut faktiskt kan sänka arbetstiden för att det är ekonomiskt möjligt. Vi klarar inte det om vi inför proletariatets diktatur. Då får vi Nordkorea och det vore ett fruktansvärt brott mot mänskligheten att ens planera att sabotera såpass grovt som du faktiskt vill. Du borde bli terrorisstämplad.
Nordkorea-argumentet är samma NPC-argument som du har kommit med åtskilliga gånger tidigare, och det har jag redan svarat på.
Maten vi tvingas köpa i det här samhället är full av PFAS, socker och kemikalier. Kranvattnet innehåller tungmetaller, PFAS och mikroplaster som reningsverken verkar tycka att folk bara ska tåla, trots att ingen borde behöva konsumera det.
När man som konsument hör av sig och frågar vad de tänker göra för att stoppa detta gift får man inget svar, trots att man har rätt till det. Anmäler man dem till IVO läggs ärendet bara ned.
Myndigheter skyddar varandra, inte medborgarna. Resultatet blir att du och jag förväntas fyllas med gifter medan systemet rycker på axlarna.
Överallt ser man mobilscrollande zombies med stora hörlurar, människor som knappt kan interagera med varandra längre. Psykisk ohälsa har blivit norm. De flesta sociala sammanhang är ytliga, där folk ständigt jämför sig med varandra, gör avkall på sin personlighet för att passa in. Narcissismen är utbredd. Fertiliteten är låg. Majoriteten utvecklar ingen riktig karaktär, utan formas till passiva konsumenter som undviker ansvar.
Samtidigt fylls landet på med människor från andra delar av världen, trots att ingen vill ha dem här. Även de blir alienerade i en svensk livsstil där folk sitter tysta var för sig, lyssnar på poddar, scrollar och försöker klättra i meningslösa karriärer som de flesta ändå inte kommer någonstans i. Samtidigt vet många unga att de aldrig kommer ha råd att köpa hus eller bygga ett riktigt liv.
Inte ens värdig pension, trygghet eller sjukvård är garanterat längre. Svenska patienter har rättigheter på papperet, men läkare, vårdpersonal och chefer på skattefinansierade sjukhus kan behandla människor riktigt illa och ändå komma undan, eftersom det inte finns någon myndighet som står upp för patienter som blivit överkörda.
När man ser allt detta, hur kan man i all sin dar tänka:
“Ja, det här är värt att bevara”?
Det förstår jag inte. Förklara gärna.