Citat:
Ursprungligen postat av
Blakullafararen
Normalt spelande, på tider som är typiska för fritid, hobby är helt ok. Att spela är avkopplande, och ger säkert avstånd till stressande tankar på jobb, barn etc.
Det jag skulle vara uppmärksam på är om spelandet konkurrerar med tid i soffan, middagsbordet, då man som par vill, bör umgås.
Samt att när man spelar, så brukar det vara svårt att få kontakt med personen. Den är ofta i ett kritiskt läget och vill spela klart scenen innan denne svarar. Då får den andre stå och vänta och glädjen att säga något till sin partner försvinner. Där är det väldigt långt gap i förståelse mellan den som spelar och den andre, hur det känns att vilja säga något till en som spelar.
Spela på, försök vara tillgänglig ändå, så blir det bra.
Absolut en bra poäng, precis som andra intressen behöver man hitta lite balans med egentiden och förhållandetiden.
Men om jag är i garaget och skruvar är jag inte så mottaglig för småsnack heller, så egentligen ingen större skillnad där.