Citat:
Ursprungligen postat av
4CoS
Det finns givetvis inte femtielva fack eftersom femtielva inte ens är ett tal, utan ett uttryck för "löjligt många", vilket jag händelsevis instämmer i.
Färgat glas, ofärgat glas, mjukplast, plastförpackningar, elektronik, ljuskällor, metall, pappersförpackningar, tidningar, restavfall och matavfall är det man ska sortera.
Det intressanta här är att man tagit fram en dyr lösning, höjt avgiften för sophämtningen, tagit bort möjligheten att sänka frekvensen och ovanpå detta belagt hushållet med mer arbete. Detta hade aldrig gått att göra utanför det kommunala eller statliga - fundera kring hur det hade tagits emot om ex. däckhotell hade ökat priserna på däckskifte med 40% för att sedan säga "men nu får du byta själv istället."
Därtill, i min kommun, har de stora svårigheter med att hålla schemat, vilket på somrarna göra att kärlen blir stående längre, vilket leder till att kärlen blir fulla med maggots samt råttor samlas i större grad i området. Den här förändringen är ett klassiskt exempel på "over engineering" som gått för långt.
Det lustiga är dock att det inte var något om avgiftshöjning som det gnälldes om i TS utan bara det faktum att han skulle behöva sortera sina sopor, vilket jag inte riktigt ser det stora problemet i - isht när man jämför med TS's lösnig (ie att åka med det till tippen och lik förbannat källsortera det, och slänga matavfallet ute i naturen istället). Tycker att om man skall källsortera så är det ju lika bra att man har källsorteringen nära än att ha den avlägset, men TS kanske gillar att köra omkring med sin bil i onödan?