Citat:
Ursprungligen postat av
Cyborg2030
Du undviker frågeställningen.
Nej, Jag lyckas tom hitta nominella prisfall.
Ja, vi har inflation.
Facken höjer lönekostnaderna varje år. Och som en konsekvens måste företagen höja priserna. På något sätt ska ju de ökade lönekostnaderna betalas.
Och om inget annat fanns som påverkade så skulle inflation och löneökningar blir lika stora och reallöner och levnadsstandard stå still. Inga förbättringar skulle ske.
Så långt borde vi kunna vara överens.
Men i de länder som har ett mått av marknadsekonomi så kommer privatkapitalistiska profitjägare investera i arbete med innovationer och kostnadsreduktion.
Lyckas det arbetet, då kan det företaget antingen behålla priset med ökad vinsten. Eller sänka pris en aning och ta mer marknadsandelar och öka vinsten en aning. Någonstans finns en sweet spot som ger mest vinst.
Emellertid kommer konkurrenterna också kunna göra samma kostnadsreduktion om ett tag. Varvid dom sänker pris över att återta marknadsandelar. Och så pågår det så här år efter år. Kostnadsreduktion sker kontinuerligt och lönerna räcker till mer.
* I vissa fall är det rena prissänkningar. Ibland mer än inflation och ibland mindre.
* I vissa fall är det inga prissänkningar utan egenskaps eller prestandaförbättringar. Dvs pris för egenskaper och pris för prestanda sjunker.
Exempel gav jag tidigare.
Och det är detta som ger reallöneökningar och ökat levnadsstandard.
Och så här har det rullat på i ca 200 år.
Detta ser man i statistiken på att BNP/Capita i fasta priser stiger. Mer värde skapas per skalle. Och då kan också mer värde konsumeras.
Notera att mellan 1975-1995 steg inte reallönerna. Men BNP/Capita steg. Förklaringen är att Olof Palme och Ingvar Carlsson norpade hela tillväxten i form av skatte och avgiftshöjningar. Och så bestämde dom att vi värde vi skapade gick till t ex sjuk och förtidspensioneringar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Cyborg2030
Din teori stämmer alltså inte med verkligheten.
Visst lämnade jag en graf (idag eller igår) över hur BNP/Capita hade ändrats. Där ser du den här ökningen av levnadsstandard jag talar om. Det stämmer således helt och hållet med verkligheten.
Här lägger jag in en
https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.KD?locations=SE