Citat:
Ursprungligen postat av
Ajogen
Ja. Själva problemet här är inte ombud i sig. Utan att förvaltningsdomstolar är oförmögna att uppehålla deras del av rättssamhället. Ju mer man gräver om hur det går till, inte bara inom LVU-mål men även många andra domar, så har rättssystemet havererat. Du har näst intill ingen chans att hävda din rätt.
Det är inte så det går till i demokratiska rättsstater.
Det stämmer, och det beror på att förvaltningsprocessen i praktiken ofta blir en förtroendeprocess snarare än en ren rättsprocess.
Rättssäkerheten vilar på den sköra förutsättningen att socialtjänsten har gjort allting korrekt och att de källor som utredningen bygger på faktiskt är tillförlitliga.
Men hur fungerar det egentligen? Och vilka källor bygger socialtjänsten sina utredningar på?
Jo, just det. Orosanmälningar.
Problemet är att oro inte är fakta. Oro är en känsla, och känslor kan vara fel. Även om det kommer in flera orosanmälningar från olika håll betyder det fortfarande inte att uppgifterna är sanna. Flera personer kan ha samma oro utan att den bygger på korrekta fakta.
Ändå verkar det ibland som om socialtjänsten och socionomer i synnerhet tror att de med någon form av magisk magkänsla kan veta vad som faktiskt har hänt.
Det är just där den stora rättssäkerhetsfrågan uppstår. En utredning måste bygga på verifierbara uppgifter och en kritisk prövning av källorna, inte på antaganden eller spekulationer.
Och helt ärligt: systemet fungerar på ett sätt som jag tror att många svenskar inte riktigt förstår. Inte förrän de själva hamnar i det. Och när det väl händer är det ofta redan för sent.