Den internationella tillgängligheten via Landvetter ligger fortfarande omkring 30 procent under nivåerna före pandemin. Det visar en ny rapport från Business Region Göteborg (BRG) –Göteborgs Stads näringslivskontor som representerar 13 kommuner i regionen.
Samtidigt växer gapet till andra nordiska flygplatser
– Detta står i skarp kontrast till Göteborgsregionens växande betydelse för svensk ekonomi, och starkare tillväxt än övriga Sverige, skriver BRG och hänvisar till att den reala tillväxten i regionen har ökat med 71 procent sedan finanskrisens 2009.
https://ekonomibladet.se/hotar-hela-sveriges-ekonomi-nodrop-fran-svensk-flygplats/
Det har blivit färre direktförbindelser ut i världen, precis som för Arlanda.
Enligt Patrik Andersson, VD för Business Region Göteborg, är den enskilt viktigaste insatsen för att stärka Landvetters internationella position att man prioriterar byggstarten av en järnväg via flygplatsen.
Frågor:
Varför utvecklas Landvetter inte bättre, med tanke på Göteborgsregionens betydelse för svensk ekonomi?
Har man satsat på fel destinationer? Fel priser?
Satsar man på en järnvägsförbindelse, kommer det att göra Landvetter till ett nytt Gardermoen om 20 år eller är det överskattat?
Har Landvetter misslyckats med sin attraktionskraft, servicenivå, lokala förbindelser osv?