Citat:
Ursprungligen postat av
Enterprise
Jag har aldrig förespråkat kommunism utan är liberalkonservativ sedan barnsben. Svara på det jag skriver istället för att tjafsa. Men jag lovar att bjuda dig på en öl för varje inlägg du hittar där jag förespråkar kommunism. Förvänta dig ingen kanonfylla.
Jag är emot ett Twitter/X-förbud, men tycker att det är en stor svaghet att Europa (och USA för den delen) lägger så stor makt hos en enskild person, som dessutom råkar vara tämligen instabil. Finns liknande problem med Facebook, även om de har en lite mer stabil ledning.
Din definition av att vara (nyliberal) konservativ sammanfaller i dag till stor del med idéer som historiskt hört hemma i kommunismen. Det är just detta som är kärnan i det som sker nu: begrepp har förskjutits och förlorat sin innebörd. Kommunister kallar sig liberaler. Det är både intellektuellt ohederligt och djupt sorgligt.
Definition av klassisk liberalism :
1. Individens frihet står över kollektivet
2. Låg och begränsad beskattning
3. Minimal statlig inblandning i ekonomi och privatliv
4. Starkt skydd för privat äganderätt
5. Fri marknad och konkurrens
6. Yttrande- och åsiktsfrihet
utan censur
7. Rättsstat med lika lag inför alla
8. Begränsad offentlig sektor
9. Decentralisering av makt
10. Personligt ansvar framför statlig styrning
...Det parti som vågar lansera dessa nygamla slagdängor skulle vinna många röster bland både unga och gammla.