Citat:
Ursprungligen postat av
GoranPong
Och det är det som är problemet och leder till att USA kan göra vad dom vill utan konsekvenser. Dom har brutit mot folkrätten och struntar i Venezuelas suveränitet.
Det är ju bara att börja räkna ner dagarna tills Grönland ska 'befrias'. Trump har redan satt upp dem på sin inköpslista, och efter Caracas i helgen vet vi hur det går till: Man kokar ihop ett svepskäl om 'nationell säkerhet', flyger in och tar vad man vill ha.
Det mest patetiska i allt det här är Ulf Kristerssons och EU-elitens agerande. Uffe står och darrar på manschetterna och vågar inte göra annat än att hylla Trumps bombningar och kidnappning…. Var tog allt det fina snacket om ”lilla landets suveränitet” och lagar och regler vägen? Det är tydligen bara principer man dammar av när man ska fördöma Ryssland och andra som inte inte passar narrativet.
Fantastiskt roligt att se detta!
När USA agerar pirater och stjäl ett lands hela oljereserv för att täcka sina egna omkostnader och sälja då står den svenska regeringen och bockar som om de vore Trumps dörrvakter.