Kanske muppen Trump ska skynda sig att ta över Venezuela så han får loss sina båtar och kan skicka dem ner till kinesens hav. Han är och velar lite väl mycket överallt.
Med kinesiens uppbyggande retorik så bör väl Grönland vara safe ett tag till från muppen Trump i alla fall.
Saken är den att om inte USA efter alla löften står upp för Taiwan med skydd så visar det att USA inte är värt ett ruttet öre.
Japan kommer helt självklart att också dras in i kriget och de räknar också med att allierade USA ställer upp. Går det riktigt illa så kommer Filipinerna också dras in. Även de räknar med att allierade USA ställer upp.
Kan verkligen USA fitta sig ur och inte ingripa vid ett krigsutbrott? Vad ska han säga? "vi har händerna fulla med Grönland just nu tyvärr".