Citat:
Du förstår nog inte hur vårt politiska system funkar bara.
Varje parti skriver ett partiprogram som man ska jobba efter ifall man kommer till makten. Efter valet så går flera partier med olika partiprogram ihop för att få styra landet och sen börjar man helt enkelt förhandla om vilka punkter som är viktiga, ok eller oviktiga i var sitt program och man drar upp en riktlinje hur man vill att hela gruppen ska jobba.
Att bara sitta och trycka för sina frågor kommer bara bli skit så i ibland måste man jämka och förhandla för att få fram det bästa som går.
Enda gången du kan säga att ett parti egentligen ljugit är när man har över 50% av rösterna i valet och ändå inte genomför allt i sitt partiprogram.
För varje person som inte röstar så rösten som läggs mer värdefull. Därför vi ofta får någon form av vänsterregering då dessa är bättre på att samla röstboskapen att faktiskt ta sig valurnorna under veckan man har på sig.
En person son funderar att rösta på V, MP, S eller C kommer säkerligen gå att rösta och göra sin plikt medans många som röstar höger ”orkar” inte och skiter i det så de inte kommer göra någon nytta.
Nästa år skulle jag säga att det är extra viktigt att faktiskt rösta och då gärna på något av högerpartierna. Vänstergänget kommer åter igen börja fylla sverige med fler invandrare, högre bränslepriser och med det högre matpriser, mer bidrag till invandrare och lägre krav för dessa.
Jag vill absolut inte tillbaka till den skiten.
Att S säger att de ska styra upp landet är skitsnack då de måste förhandla med tre partier som vill ha hit mer kaos.