Citat:
Ursprungligen postat av
Lindonn
Hej.
Hur ofta läser du ni böcker?
Kollar ni först på recensioner innan du köper bok?
Kollar ni på bok recensioner på youtube?
Jag läser böcker alldeles för sällan numera, det är mycket lättare att bara sjunka ner framför datorn, där all lättsmält underhållning ju finns. Men NÄR jag läser så tänker jag alltid, att "det här ger ju mycket mer än att tjöta på forum eller titta på film, så det borde jag göra mera". Men det blir inte av att gå till biblioteket och leta böcker.
Jag har alltid lånat nästan allt på bibliotek, det är bara när det inte finns på biblioteken och personalen vägrar att låna in från utlandet eller köpa in, som jag överväger att köpa en bok. I så fall kollar jag recensionerna, för det skulle vara synd att betala för något som genast visade sig vara uruselt.
Nej inte på Youtube, jag googlar och då kommer det alltid upp många olika sajter med recensioner, både från proffstyckare och vanliga läsare.
Edit: svarade inte på genre. Jag läser olika genrer: historisk fiction, andra romaner t.ex. kärlekshistorier eller släktsagor, faktaböcker om det jag är intresserad av för tillfället, mysteriedeckare (mer sällan kriminalromaner). Men historisk fiction har väl varit favoritgenren de senaste åren.