Citat:
Ursprungligen postat av
Uglo469
Och så ser det ut eftersom det är en skyddslagstiftning. Det förstår nog alla utom typ tre personer i tråden.
Ja, men hela ditt argument förutsätter ju att det faktiskt finns en reell fara att skydda barnet ifrån!
Om den faran inte existerar och skyddslagstiftningen tillämpas felaktigt, så är det ju inte ett "skydd" längre då skadas barnet för livet i stället för att skyddas!
Det du för fram är ett skolboksexempel på ett desperat cirkelresonemang, där du blint hänvisar till en lagstiftning som vi idag med facit i hand VET har tillämpats helt felaktigt!
Men visst... upplys oss gärna: Vad i helvete skulle den där påstådda "faran" ha varit?!
Det finns ju absolut ingenting i underlagen som pekade i riktningen att Elsas mamma var farlig för sitt barn! Snarare var det ju precis tvärtom: hon var den enda som faktiskt försökte rädda sitt barn från en vårdgivare som behandlade Elsa felaktigt!
Sluta gömma dig bakom cirkelresonemang om lagens bokstav när själva grundförutsättningen för ingripandet saknade all förankring i verkligheten!