Maten är nog det man kan spara in mest på. Köpa livsmedel efter säsong är smart, liksom att handla storpack. Bröd är dyrt, så att baka ger en hel del. Vill man inte baka så finns knäcke, Wasa Husman kostar 30:38/kg på Willys.
Man kan även plocka bär och svamp. Även plocka frukt och grönsaker hos någon kompis, men Fruktkartan finns också,
https://fruktkartan.se/
Vissa livsmedel är extra lönsamt att odla, och dessutom enkelt, exempelvis vitlök, chili, persilja, oregano... Vinbär, krusbär och oregano brukar man kunna hitta vid ödetomter.
Gällande billig mat, tror jag att vi i en annan tråd kom fram till att det billigaste proteinet var fryst kycklinglever och kycklinghjärta på Willys, 39:80/kg,
https://www.willys.se/produkt/Kyckli...t-101313672_ST
Sedan ska man naturligtvis kolla upp sina abonnemang, även lån och avbetalningar. När det gäller avbetalningar verkar det kunna gå att pruta på dem. Och bort med alla aviseringsavgifter. Bilen, behövs den verkligen? Om den behövs, så kanske man inte behöver den till allt som man använder den till i dag.
Citat:
Ursprungligen postat av
Dumdryg
Toalettpapperet med ekorren på är det drygaste toalettpapperet.
Drygast kanske, men är det billigast? 41:16/kg för Serla, 38:31/kg för ICA Basic.