2025-11-12, 14:39
  #1
Medlem
OlleLisss avatar
Ett pågående utredning av italienska åklagare utreder inblandningen av västerländska turister som rest till Sarajevo under balkankriget i mitten av 90-talet och betalat den serbiska armén i syfte att skjuta ihjäl civila för nöjes skull. Italienare anklagas för att från kullarna runt Sarajevo utövat prickskytte på civilbefolkningen. Därutöver finns det Tyskar, Fransmän och Engelsmän bland de misstänkta.

https://www.theguardian.com/world/20...ng-bosnian-war

Låter rätt så bisarrt? Finns det några svenska turister som gjort samma sak?
__________________
Senast redigerad av OlleLiss 2025-11-12 kl. 14:41.
Citera
2025-11-12, 14:53
  #2
Medlem
Skulle inte förvåna mig över huvud taget. Samma typ av mångmiljonärer/miljardärer som betalar för att skjuta utrotningshotade djur, bajsa på supermodeller och annat sjukt eftersom de är uttråkade och söker kickar långt utöver vad som är normalt.

Det lär vara svårt att bevisa något dock, detta var alltså över 30 år sedan - många eventuella deltagare är antagligen redan döda i sådana fall. Om det nu stämmer får man väl hoppas att de lyckas ställa någon till svars.
Citera
2025-11-12, 15:19
  #3
Medlem
Zaedrewss avatar
Låter mest som en sådan där urban myt. Sedan att någon fått för sig att detta hände och ägnat nära 30 år på att bevisa att det gjorde det. Utan att faktiskt idag gjort det. Står ju bara fortsatt misstankar i artikeln. Inga bevis eller erkännanden.

Om nu flera hundra så borde ju någon fått samvete och erkänt på äldre dagar tycker man.
Citera
2025-11-12, 15:34
  #4
Medlem
MyckeSenapSkaDeVas avatar
Låter som detta årets Råttan-i-pizzan. Livsr Flashback att jag ska äta upp min högra sko om det finns någon substans bakom detta.
Citera
2025-11-12, 15:39
  #5
Medlem
Maximus2020s avatar
Spännande!
När släpper italienska åklagarmyndigheten namn på de misstänkta?

Rika människor som skjuter muslimer från bergen runt Sarajevo. Kan finnas en del intressanta europeiska företagsfolk inblandade.
Om historien är sann?
Citera
2025-11-12, 15:41
  #6
Medlem
Är det inte ungefär samma sak som judar som bor i västvärlden och Amerika gjorde nu under Gazakriget.
Åkte till Israel för att riskfritt skjuta lite muslimer?
Citera
2025-11-12, 15:50
  #7
Medlem
Baalzamons avatar
Såg en minidokumentär om det på youtube för kanske ett halvår sedan, intressant om det verkligen går till åtal
Citera
2025-11-12, 16:34
  #8
Medlem
200st Italienare utreds. 500 000kr för att skjuta ett barn, gamla var gratis.

Hur kan folk vara så onda - vad är det för fel på mänskligheten?? Livstids fängelse, ingenting annat!
https://www.svtplay.se/video/8My66Pr...sa&position=25
Citera
2025-11-12, 16:45
  #9
Moderator
Carlboms avatar
Det här låter för knäppt för att vara sant, men det gjorde ju Epsteins ö och allt runtikring det där också. Ibland är världen bra mycket knäppare än man tror.

Det är nåt med att att ha alldeles för mycket pengar som förstör en människa. När det enda som får en människa att känna sig levande är att skjuta ihjäl oskyldiga människor så vet man alla alternativ är uttömda. Det räcker inte med att hoppa fallskärm, knulla barn eller dyka 3000 m ner i havet en stålburk längre.
Citera
2025-11-12, 16:49
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fabbe2
200st Italienare utreds. 500 000kr för att skjuta ett barn, gamla var gratis.

Hur kan folk vara så onda - vad är det för fel på mänskligheten?? Livstids fängelse, ingenting annat!
https://www.svtplay.se/video/8My66Pr...sa&position=25

Detta är ju värre än bisarrt! Man tycker att det borde krävas sociopati/psykopati hos en individ som finner att nöje i att mörda mot betalning?
Citera
2025-11-12, 17:12
  #11
Medlem
Vatos.Locoss avatar
Låter ju som något man gör när man får det för tråkigt som rik.

Varför gråter ni i tråden för? Folk på fb hade betalat för att få skjuta invandrare här i Sverige.
Citera
2025-11-12, 17:13
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dazzy
Är det inte ungefär samma sak som judar som bor i västvärlden och Amerika gjorde nu under Gazakriget.
Åkte till Israel för att riskfritt skjuta lite muslimer?

Ja, eller som Hamas gjorde den sjunde Oktober. Helt gratis var det dessutom, oavsett ålder på offret.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in