Något har exploderat i anslutning till bostadshus i Lina hage.
När polis kommer till platsen konstateras att det är materiella skador på huset bland annat fönsterrutor som är trasiga. Det finns just nu inga uppgifter om att några personskador har uppstått.
Polis söker efter gärningsperson/personer. Utredningsarbete pågår med bland annat spårsäkring och att samla in information.
En förundersökning är inledd gällande allmänfarlig ödeläggelse.
Inte helt klart vilken adress det är. Länstidningen i Södertälje har en bild tagen på Kaxbergsvägen tagen vid infart till förskolan och mot Öster. Aftonbladets bilder är svåra att tolka var de är tagna. Telge Nytt har dock bilder tagna på blickade över Sandstigen 17 och 19A/19/B. Det lustiga är att på Goggle Maps står det Kaxbergsvägen medan det på Hitta.se är Sandstigen, ska nog vara Sandstigen som är rätt.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!