Citat:
Ursprungligen postat av
Dagdrommaren
Som man ropar får man svar. Du är en flyktingvurmare men du skulle aldrig kunna tänka dig att bo i Tensta eller Rinkeby. Du anser dig vara finare än folk som bor ute på landet, men du behöver hjälp för att sätta upp en tavla.
Vilken loser.
1. Har bott i Rinkeby och bor nära även idag. Handlar där ibland och skulle kunna bo där. Att jag inte gör det beror inte så mycket på folket som att jag tycker det är sjukt fula hus, alldeles för mycket betong (även om Järvafältet inte ligger långt bort) och att underhållet många gånger suger.
2. Bor förvisso i Stockholms kommun men kommer från landet på min ena förälders sida. Har många släktingar som bor kvar på landet och även de som flyttat från stan ut på landet. En väldigt nära släkting gick och blev bonde för inte många år sedan. Har ibland själv en längtan att flytta ut på "landet". Att jag skulle dra alla som bor utanför storstäderna över en kam stämmer inte men jovisst, det finns en jävla massa obildat folk därute och dessa kanske jag ser mig som lite smartare och mer bildad än. På samma sätt som jag ju ser ner på medlemmar i Mensa (där jag inte skulle kunna kvala in) fast detta är av en helt annan anledning än att de är obildade.
3. Jag är verkligen ingen hantverkare men just tavlor (och IKEA-möbler) behöver jag ingen hjälp för att fixa.
4. Och nej, jag kan inte se att jag varit direkt högtravande i tråden innan du klev in med en stiff attityd och ett tillgjort språk. Samt dessutom drev det hela rejält off topic. Tråden handlar ju inte om huruvida du, jag eller andra är negativt eller positivt inställda till dagens (eller kanske framförallt gårdagens) migrationspolitik (dvs flyktingvurmare eller något annat) utan om huruvida en domstol i Norrland borde ha dömt enligt åklagarens yrkande istället för som de nu valde att göra.