Citat:
Ursprungligen postat av
sojapojke
Bra. Helt sinnesjukt att det ens är en debatt. Om någon dricker 3 starköl varje dag eller om någon drar till rejält varje fredag får samma resultat så säger det de väldigt mycket om tillförlitligheten om ett sådant test. Dvs att det säger ingenting.
Instämmer. Testernas (o)tillförlitlighet åsido, lagen i sin nuvarande utformning reglerar vilken alkoholkoncentration man får ha i blodet under framförande av fordon och inget annat. Vilka alkoholvanor fordonsförarna har i övrigt är fullständigt ovidkommande.
Vill lagstiftaren komma åt den sortens risktrafikanter får vederbörande helt enkelt ändra lagen och villkora körkortsinnehavet med någon slags alkoholkonsumtionsgräns. Frågan om huruvida det är rätt eller fel att göra lämnar jag som övning åt någon annan, men vill ändå påpeka att jag är starkt kritisk till att bygga ett angiverisamhälle där läkare har anmälningsplikt gällande sådant.