2025-10-24, 19:17
  #169
Medlem
sonicguides avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Crabbofix
låter som ett hatbrott att hindra lesbiska kvinnor att ha sex.

kanske kan bli en valfråga
Jag tror det stannar vid en vaginalfråga.
Frågan är väl om det finns några kända fall i världen där man gömt saker i vaginan som sedan använts för att tilltvinga sig en väg ut.
Känns som om någon läst nån artikel och bestämt sig för att förhindra detta.
Citera
2025-10-24, 22:47
  #170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tredjestatsmakten
Vid kvinnoanstalten Hinseberg får intagna inte vistas i varandras celler och de får inte ha ”intim kontakt”, något som skiljer sig från andra fängelser.

– Intagna får vistas fritt i gemensamhet, i låsta utrymmen som bostadsrum och samtalsrum förekommer begränsningar utifrån att ordning och säkerhet behöver upprätthållas, säger ställföreträdande kriminalvårdschef Maria Herlitz till Kriminalvårdsmagasinet

Är det verkligen så farligt om kvinnorna som är fångar vill ha sex med varandra? Vari ligger säkerhetsrisken?

https://www.kriminalvardsmagasinet.s...r-inte-ha-sex/

Typiskt.
Klart lebborna ska få slicka lite mus på kvällarna.
Citera
2025-10-25, 00:28
  #171
Medlem
Tervulls avatar
Inom kort kommet de även få avnjuta lite hårda kukar i kvinnofängelserna när gubbarna byter kön online och ”blir kvinnor”. Då blir det åka av!
Citera
2025-10-25, 01:26
  #172
Medlem
Med sådana vaga bevekelsegrunder blir det så klart gissaleken. Men antar att könsbytare innebär ett latent problem i det att de ofta har en penis och därför har lättare att förgripa sig på andra för egen tillfredsställelse. Det kan alltså handla om att ge de verkliga kvinnorna en viss trygghet, på bekostnad av deras egen livskvalitet. Eftersom vi inte har något mer substantiellt att gå på kan man ju bara spekulera.
Citera
2025-10-25, 02:53
  #173
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av llundberg57
De sitter ju i fängelse för att straffas!
Dom sitter väl främst av allt i fängelse för att rehabiliteras så man inte ska begå nya brott när man kommer ut och kan förhoppningsvis bidra till samhället istället genom att jobba och betala skatt osv. Sen dom som sitter på livstid sitter ju fortfarande där för att rehabiliteras, kanske inte för att du kommer bli släppt för att leva i samhället men för att kunna leva ett så "normalt" liv man kan i fängelset, och straffet är väl att du blir frihetsberövad och ifrån tagen din fria vilja för att du inte klarar av att leva inom samhällets normer med dom lagar och regler som finns, därför du ska bli rehabiliterad. Därför det finns så låga klass fängelser som inte riktigt är fängelser utan där du lever på en bondgård. Sitter du på en klass 1a så är det ju för att du begått ett sånt grovt brott och inte går att lita på, än iallafall för du kan ju visa att du vill bli rehabiliterad och sköta dig, och tex inte umgås med dom andra intagna på den klass 1an som inte sköter sig och inte visar att dom vill sköta sig och är redo att, återigen, bli rehabiliterad.

Nu pratar jag om hur samhället i stort och hur man vill att det ska funka, sen att det inte funkar perfekt beror ju på individerna i sig, men att det funkar för visa. Sen hur person till person ser på det är ju en annan sak, men det är därför vi har staten som ska vara dom som är utbildade och smarta nog för att bestämma dessa saker så att folk som är helt labila inte gör det för då hade ju inget funkat. Men detta ser ju alla oftast olika på.
Citera
2025-10-25, 03:04
  #174
Medlem
Rattatatatas avatar
Förbud eller inte, kommer i alla fall inte att påverka mina runkfantasier...
Citera
2025-10-25, 09:02
  #175
Medlem
David_Ss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svavelbrygga
Nu blir de bara ännu kåtare när det är förbjudet.

Exakt. Dessa smutsiga kvinnor sitter ju där dom sitter just eftersom de gärna bryter mot lagar och regler.

Undrar även hur många manliga plitar som knullar loss med kvinnliga intagna på dessa anstalter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in