2025-10-12, 23:29
  #277
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Du får gå runt och lägga valsedlar i brevlådorna i villaområden. (För vanliga hus har portlås)
Minst det

Gällande S, så är det för mig uppenbart att jänkarna har rutit i angående ett och annat (främst säkerhets och energipolitiken) pga Ryssland.
Nu kommer förstås inte S att ta Sd vackert i hand, men S kommer att gå allt mer i en stram riktning. Hur detta ska fungera med deras välkända hopkok av svenska pensionärer, jihadister, radikalfeminister och allmänna karriärister vet jag inte. Maggans huvudvärk blir det, men när USA säger ifrån lyder alla.
Finns nog en del som kan kommas överens om i utskotten där, åtminstone vid fikat...

Det gäller att få libtardsen i Ms väljarbas att begripa att det är Sd de behöver, inte L. Hoppas Jimpan går all in nu på detta, annars är det här landet kört. Jag brukar inte tala om ödesval, men kanske är detta ett sådant.
Citera
2025-10-13, 07:20
  #278
Avstängd
RutgerFuchss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av alternativtkonto11
Det finns inga klassiska socialliberala värderingar. Socialliberalism är liberalism som är beredd är kompromissa - på allt.



I den mån det finns något sådant som en definition av socialliberalism, så är SD mer socialliberala än L är. SD vill till skillnad från L ha en rättsstat, medan L köpt den socialistiska idén att individer bara är produkter av sitt samhälle och därför ska återrehabiliteras med sociala insatser. SD vill ha en rationell migrationspolitik*, medan L gått all-in på IMÄI och dessutom vill att invandringen ska regleras på överstatlig nivå. Kultur - tja, det är inte SD som argumenterar för fortsatt omfattande statligt kulturstöd och Public Service. När det slutligen gäller medborgerliga rättigheter vet jag inte riktigt vad du avser. Skulle väl vara rätten som medborgarskap överhuvudtaget medför, då. Som i att invandrare med medborgarskap inte ska ha fulla rättigheter, och att deras medborgarskap ska kunna dras in. Men det är i första hand en fråga om att rätta till ett historiskt misstag (medborgarskap har delats ut som godis till människor som inte förtjänar dem), och i andra hand en fråga om att faktiskt stärka medborgarskapets status genom att göra medborgarskap svårare att få. Jag kan absolut se konfliktytor mellan SD och L i den frågan, men jag vet inte om jag personligen skulle klassa det som en konflikt mellan (social)liberalism och någon annan ism alls.



L är inte ett liberalt parti, och SD är inte ett nationalkonservativt parti. SD definierar sig som socialkonservativa (men är i praktiken liberala), L definierar sig som ungefär tio olika ömsesidigt uteslutande saker samtidigt. Liberalernas värdegrund bör historiskt, men idag framförallt, definieras som "schizofreni". Finns gott om exempel på liberala partier som suttit i regering ihop med små pellejönspartier utan sammanhängande politiskt ideologi.
Vill du ha exempel där faktiska nationalistiska/konservativa partier suttit i regering med faktiska liberala partier - tja, är inte det normen snarare än undantaget? Nuvarande regeringen i italien, exempelvis. Eller senaste regeringen i Nederländerna. Nuvarande regeringen i Frankrike tenderar åt det hållet, även utan Nationell Samling i koalitionen. Nuvarande regeringen i Finland, och flera tidigare. Tidigare regeringar i Norge. Tidigare regeringar i Danmark. Finns - utan att jag orkar leta upp dem- garanterat dussintals om inte hundratals exempel från resten av världen i modern tid.




*Där asyl fortfarande ska ingå. Vilket är mer kontroversiellt än man kan tro, när man betänker att politisk asyl som koncept faktiskt är väldigt nytt. Vore helt naturligt för ett (national)konservativt parti att vilja slopa asyl helt. Men SD är inte direkt konservativa, så...
Du gör samma grepp som många SD-försvarare, suddar ut gränserna tills alla ideologier betyder allt och inget. ”SD är liberala, L är inte liberala” låter mer som ordgymnastik än analys. Att SD själva kallar sig socialkonservativa betyder inte att de är det i klassisk mening; de springer fortfarande ur en rörelse vars syfte var att exkludera människor på etnisk grund, inte att skydda individuella fri- och rättigheter. Det är ett ideologiskt arv, inte ett PR-problem.

Att nationalkonservativa och liberala partier ibland samarbetar säger egentligen inget om ideologisk förenlighet, bara att makten kräver kompromisser. Italien, Danmark och Finland är exempel på just politiska koalitioner, inte på ideologisk sammansmältning. När värderingsfrågorna väl ställs på sin spets (yttrandefrihet, rättsstat, minoritetsskydd, EU-samarbete, globlism, gal-tan) hamnar nationalkonservativa och liberaler nästan alltid på motsatta sidor.

Och socialliberalismen är inte ”kompromiss på allt”. Den är en liberalism som erkänner att individens frihet kräver vissa sociala förutsättningar, utbildning, trygghet, rättsstat. Frihet för fler. Det är just den gränsdragningen mellan frihet och ansvar som L nu tummar på för att hålla ihop samarbetet med SD.
Citera
2025-10-13, 10:21
  #279
Medlem
Mullrets avatar
Uffe kommer vika ner sig. Annars blir han satt i opposition.

Fråga vilka poster SD tar? Justitieposter, invandring etc?
Citera
2025-10-13, 16:20
  #280
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bolt
Just så. SD:s kärntrupper består av fattiga män i glesbygd, ofta långtidsarbetslösa.
De har röstat på sin egen undergång.
I april kommer långtidsarbetslösa på a-kassa hamna under existensminimum.

SDs röstboskap är arbetare som förut röstade S
Citera
2025-10-13, 19:07
  #281
Medlem
SugaredThoughtss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kockenutanarmar
Stor chans att L åker ut.

Det hade nog varit dem mest eminienta lösningen på hela situationen. L har sedan länge övergivit sin egen liberala ideologi och gjort sig själva överflödiga. Bättre de åker ut och kan ge plats för någon annan.
Citera
2025-10-13, 20:59
  #282
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jools71
Bra idé, men det är ju inte unikt för Sverige, samma sak händer ju i exempelvis i Frankrike. Vårt parlamentariska system bygger på att regeringen tar initiativ till lagstiftning och parlamentet godkänner den. Problemet är inte hur makten är fördelad, utan problemet är att det behövs absolut majoritet för att göra några beslut.

Det låter på dig som att det är något egentligt problem med att det skall krävas majoritet för att ett beslut skall gå igenom. Men frågan du isf borde ställa dig är varför du isf tycker att det är bra att en minoritet skall ta ett beslut och påtvinga det på majoriteten? Jag tycker verkligen man bör fundera på ifall ett förslag verkligen förtjänar att upphöjas till lag och inskränka folks frihet om man inte lyckas samla en majoritet för det förslaget.

Sen är det ju förvisso bara en relativ majoritet som krävs.

Problemet som ställer till det lite är ju det att man trots att man kommit till regeringsmakten med så vacklande stöd och att det sen är lite av en oskriven regel att riksdagen bara skall nicka och trycka igenom regeringens förslag. Tacka f*n för att partier suktar efter regeringsmakten som någon helig graal. Och för den delen också någon slags oskriven regel om att avgående regering inte får vara den regering som konstitutionen medger.

Hade det varit så att bollen för lagstiftningen låg hos riksdagen så hade hela det här spelet varit en mindre grej. Men motsvarande grej med riksdagsarbetet skulle bli verkligen svårt för några partisympatisörer att svälja - att man skulle gå ut och säga att man tänker rösta för eller mot förslag baserat på vem som varit med på ett hörn och lagt fram det (snarare än att titta på innehållet i förslaget).

Dessutom om regering satt kvar fullt ut tills ny regering är tillsatt så skulle det här ju också komma lite på skam. För SD's del: skulle det gå hem hos deras väljare att sitta och faktiskt välja Andersson till statsminister? För L's del hade det inte varit något problem för deras väljare att rösta mot Andersson som statsminister och låta Kristersson sitta kvar.
Citera
Igår, 05:16
  #283
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lhffan
SDs röstboskap är arbetare som förut röstade S

Folk som röstar S vill inte heller att Sverige ska nedmontera sina välfärdssystem, vilket är vad Moderaternas största uppgift är. Så de borde inte vara så imponerade av SDs samarbete med M.

Moderaterna vill ha ett mini-USA där man knappt betalar skatt, men får leva i gated communities pga all slum och brottslighet ett sådant samhälle skapar. Och till er som diskuterar Sveriges brottslighet, det är inte ens i närheten lika illa som det är i USA. De har 5 gånger fler mord per invånare än vad vi har.
Citera
Igår, 05:18
  #284
Medlem
WTFSTHLMs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snille-killen
Folk som röstar S vill inte heller att Sverige ska nedmontera sina välfärdssystem, vilket är vad Moderaternas största uppgift är. Så de borde inte vara så imponerade av SDs samarbete med M.

Moderaterna vill ha ett mini-USA där man knappt betalar skatt, men får leva i gated communities pga all slum och brottslighet ett sådant samhälle skapar. Och till er som diskuterar Sveriges brottslighet, det är inte ens i närheten lika illa som det är i USA. De har 5 gånger fler mord per invånare än vad vi har.

SD är det enda partiet som är oskyldigt till sveriges nuvarande tillstånd.
Citera
Igår, 06:23
  #285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snille-killen
Folk som röstar S vill inte heller att Sverige ska nedmontera sina välfärdssystem, vilket är vad Moderaternas största uppgift är. Så de borde inte vara så imponerade av SDs samarbete med M.

Moderaterna vill ha ett mini-USA där man knappt betalar skatt, men får leva i gated communities pga all slum och brottslighet ett sådant samhälle skapar. Och till er som diskuterar Sveriges brottslighet, det är inte ens i närheten lika illa som det är i USA. De har 5 gånger fler mord per invånare än vad vi har.

Både S och M har urholkat välfärdssystemet genom invandringen och korrupt bistånd.

Det är viktigast.
Citera
Igår, 13:50
  #286
Medlem
Onkel-Ben-nys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lhffan
SDs röstboskap är arbetare som förut röstade S
Nej, det är människor med en förmåga till kritiskt tänkande.
En röst på V, S, MP, C, L, M, KD är en röst på fortsatt massinvandring.
Ingen kan ha missat hur Sverige har utvecklats.
Citera
Igår, 15:23
  #287
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel-Ben-ny
Nej, det är människor med en förmåga till kritiskt tänkande.
En röst på V, S, MP, C, L, M, KD är en röst på fortsatt massinvandring.
Ingen kan ha missat hur Sverige har utvecklats.

Det ena utesluter inte det andra
Citera
Igår, 15:25
  #288
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snille-killen
Folk som röstar S vill inte heller att Sverige ska nedmontera sina välfärdssystem, vilket är vad Moderaternas största uppgift är. Så de borde inte vara så imponerade av SDs samarbete med M.

Moderaterna vill ha ett mini-USA där man knappt betalar skatt, men får leva i gated communities pga all slum och brottslighet ett sådant samhälle skapar. Och till er som diskuterar Sveriges brottslighet, det är inte ens i närheten lika illa som det är i USA. De har 5 gånger fler mord per invånare än vad vi har.


Vilka välfärdssystem är nedmonterade?
A-kassan är förbättrad (Finns ännu mer förbättringspotential)
Tex att unga tex under 25 skall exkluderas från a-kassa och tvingas studera.

Vi har påbörjat resan med att ställa krav för medborgarskap, att folk skall göra rätt för sig.
Vi har 800.000 personer som inte är självförsörjande. Av dom så har en del tillfälliga eller permanenta uppehållstillstånd. Nästa steg är att knyta uppehållstillståndet till självförsörjning efter viss tid.
Exempelvis, du har 36 månader på att vara självförsörjande, om du misslyckas så får någon annan din chans, du är utvisad.

Dom som diskuterar brottslighet vill ha det som det var förr, dvs innan vi hade skjutningar och sprängningar varje vecka, dom är så frekventa nu att media inte skriver om dom.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in