Citat:
Ursprungligen postat av
Paris24
TS har naturligtvis missat tåget, han skulle köpt för 10-20 år sedan, och så värst mycket mer vinster tror jag inte man kan klämma ut ur svenska bostäder. Men ingen vet.
En BRF utan lån är utmärkt, men nästan misstänkt. Eftersatt underhåll? Det som sticker ut i TS är den extremt lilla föreningen. Jag köper aldrig i någon med färre än 50 lägenheter. För när stammarna ska bytas i 10 lgh så blir kostnaden 1 mkr per lägenhet och vips sitter man med miljonlån. Gäller även allt annat som kostar mycket, fasad tak hiss osv som ska delas på bara 10 personer
På riktigt lång sikt, 20-40 år, kommer det alltid att vara bäst att äga sin lägenhet. Mark är en ändlig resurs och kommer alltid att stiga som inflationen. Så länge befolkningen växer åtminstone.
En extra faktor är att de som bor i BR oftast är vettigare mindre stökigt folk, så man får i snitt bättre tystare skötsammare grannar i BR.
Jag skulle köpt för 10år sedan, men samma vecka skulle jobbet flytta så jag tackade nej till en 2a för 1mkr, idag är det i princip samma summa i detta område.
Bor jag kvar i min hyresrätt i 10år til, så blir det ca 680tusen, mao så borde det vara ett klipp att köpa en bostadsrätt när priserna faller? Det som oroar är att det är så få ägare. Stambyte 2011, fönster 05. Tak 15år sedan.