Citat:
Ursprungligen postat av
Ssk77
Du förstår visst inte skriven text
" Utredningen pågår fortfarande och fler analysresultat väntas"
Hur i hvete kan restaurangen få öppna när allting är i sin linda?
Haha, har du ens ledsyn??
"Klart är dock att det inte framkommit några brister i restaurangens rutiner och de åtgärder som vidtagits bedöms som tillräckliga.
En omfattande sanering har gjorts och de livsmedel som förvarades i lokalen den 30 september har kasserats. Nya livsmedel och viss ny utrustning har också köpts in, till exempelvis skärbrädor. De uppföljande omgivningsproverna som miljöförvaltningen gjorde i måndags visade inga spår av listeria."
"Restaurangen har redan vidtagit tillräckliga åtgärder för att få öppna igen.
– De har valt att slänga alla livsmedel de har haft i verksamheten, de har valt att sanera och gjort rent – och vi har gjort uppföljande provtagning. De har gjort det som behövs för att kunna öppna igen. Vi har inga krav på att de måste göra något framöver. "
"Miljöförvaltningen har inte heller kunnat hitta några brister i verksamhetens rutiner som kan orsaka tillväxt av listeria.
– De har gjort allt de kan. Våra prover som tagits efter saneringen ger inte utslag för någon listeriatillväxt och alla livsmedel är slängda. Därmed ser inte vi att det finns någon anledning till att de håller stängt längre, säger Kajsa Eriksson, på Miljöförvaltningen."
Livsmedelsverket har Ingengting med tillståndsgivning att göra ÖHT. men det går inte in i ditt kålhuvud!