Citat:
Ursprungligen postat av
SLIP
Det har dom säkert. Men utan någon annan källa så är det faktan från SvFF vi har att gå på. Vilket just nu är de korrekta siffran.
Nja, den bästa källan är väl den tidigt länkade "fotbollslivet-källan" där de gått igenom taxerad inkomst osv. Men problemet med den är att alla spelare som inte var anställda 1/1-31/12 hela året 2023 får missvisande siffror. Så för att förstå vad en allsvensk spelare tjänar måste man enbart kika på de spelare som varit där hela säsongen.
Och slutsatsen blir då att en "vanlig allsvensk spelare" har en månadslön någonstans i intervallet 50000-60000 kr i månaden, dvs när man bortser från stjärnor och storklubbar. Jag tycker ju man skall uttrycka det som att en allsvensk grundlön är cirka 50000 kr per månad. Därefter tillkommer en hög tusenlappar om spelaren är av hög kvalitet, spelar i en storklubb, etc etc. Dvs en rad individuella tillägg till grundlönen på 50000 kr per månad. Sedan var exakt snittet landar är inte så viktigt, även om många gillar just snitt istället för den mer rättvisande medianen.
(men skall se till att hitta en bättre källa.. återkommer)
Letat letat.. det här är inget lätt ämne. Nästan allt i media handlar om de som har högsta lönerna och nästan ingenstans finns info om vad "medel-spelaren" tjänar.
Hittade i alla fall denna artikel från svenskafans från 2020, som i grunden handlar om Varbergs BoIS men som ändå innehåller några intressanta rader. Obs nu att snacket då 2020 handlade om 93000 kr som månadslön (det som 2024 sägs vara 141000)
https://www.svenskafans.com/fotboll/...elaktig-639547
Den ej namngivna agenten säger ungefär samma saker som jag gör. Mediasnacket är fel, SvFF räknar fel, och alla i branschen vet att det är fel.
citat:
"Siffran 93 000 är en schablonberäkning som fås fram genom att dividera de totala lönekostnaderna hämtad från klubbarnas årsredovisningar med 24 som är ett uppskattat genomsnittligt värde på antalet spelare i en allsvensk trupp. I de totala kostnaderna ingår alla fotbollsrelaterade lönekostnader för både spelare och tränare men även de sign-on bonusar som betalats ut. Siffran säger alltså ingenting om den egentliga månadslönen.
Ja det är klart att om samtliga fotbollsrelaterade lönekostnader och även sign-on bonusar av olika storlek dedikerade för vissa spelare räknas in i den genomsnittslön som fås fram genom att dividera med ett schablonmässigt antagande om truppstorlek så är det inte så konstigt om siffran blir missvisande.
"Att det förhåller sig som jag beskriver vet alla inom branschen. Ingen spelare eller agent skulle gå in i en förhandling med föreställningen om att 93 000 kronor är en genomsnittlig allsvensk månadslön" fortsätter agenten. "