Citat:
Ursprungligen postat av
godboy
Idiotmäklaren från Svensk Fastighetsförmedling har inte klarat av att ange vilken våning denna lägenhet ligger på, men jag gissar på vån 3/3 eftersom jag fann sedtak på en bild.
https://www.hemnet.se/bostad/lagenhe...an-21-21485149 Får dessutom med tanke på golv en känsla av att denna lägenhet är skapad i samma skede om Amandas etta.
Jag och frugan är titt som tätt i Växjö och bor ofta då på Elite Park Hotel, och det är ganska ofta rätt stökigt och gapigt på nätterna, i alla fall på fredag-lördag men kan även vara så andra dagar. Bäckgatan är ju ett stenkast därifrån och misstänker att det kan vara lite svårt att sova där med.
Huruvida det från början varit små lägenheter eller att det är större som styckats av vågar jag inte säga . Men generellt så upplever jag lägenheterna trånga och lite knepigt planerade vilket kan tyda på att det är omgjort.
Växjö är ju ingen jättetrevlig stad, jävla massa MENA pack, de hänger huvudsakligen runt resecentrum och figurerar säkert på lokalbussarna. Men staden är i sig inte så stor.
Ja, du har nog rätt i att den lägenheten ligger på tredje våningen. Det är nog de tre stora fönsterna på tredje våningen. Sedan är min killgissning - jag är alltså total amatör på sånt här - att delen med snedtak och det lilla fönstret inte tillhörde den ursprungliga lägenheten, den har utökats.
Nån som är mef kunnig på sånt här får gärna rätta mig om jag har fel. Jag är bara tacksam. Kul lära sig lite mer.
Aha, intressant om Växjö. Jag hade fått för mig att det var en trevlig universitetsstad. Linnéuniversitetet heter visst universitetet i staden. Googlade. Vet inte hur bra eller dåligt det är, det finns så mycket universitet i landet numera. Och en massa konstiga högskoleutbildningar. Vet inte heller vid tongivande universitet är i stan. Det är väl främst Lund och Uppsala man tänker på som utpräglade universitetstäder. När jag läste var universitetet bara en byggnad bland andra, liksom, inget märkvärdigt.