Citat:
Ursprungligen postat av
Dishy
Nej förresten, du har rätt, vi ska ju fixa det sociala skyddsnätet. När kan det vara klart tror du, sa vi säga Q2 2026?
Citat:
Ursprungligen postat av
alanlissa87
Plockar inte burkar när jag ser dem eftersom jag vet att det finns utfattiga som söker pant hela dagarna och att de behöver pengarna mer än jag. För dem kan en påse burkar ge dagens mat så de slipper svälta.
Men så kan man ju resonera om allt: nu ska jag tacka nej till det jobbet eftersom det finns de som behöver det bättre
eller nu ska jag ge bort 5000 kronor av min månadslön till välgörenhet eftersom jag tjänar orimligt mycket.
Det är inte så jorden snurrar. Vi lever i en kompetitiv värld där vi tävlar om precis allt hela tiden. Varje gång du drar en vinst så gör du det på någons bekostnad.
Och när det kommer till de fattigaste i vårt land så har vi skatter som ska tillgodose deras behov. Varför betalar man annars multum i skatter?
att man inte letar pant för att det är synd om andra är bara hyckleri. Det handlar om att man inte orkar eller skäms, och sedan försöker man svepa in det i nått för att låta god
För i vilka andra avseenden tar man hänsyn till mindre bemedlade eller folk som är I större behov av nått????
om inte jag tar paten så kommer cigge zigenare/åldringarånare och tar de, eller någon skabbig pundare som vill försörja sitt drogmissbruk, eller bara någon som mig som letar för nöje/extra intäkter.