Citat:
Ursprungligen postat av
HarmageddonPippi
Fy vilken hemsk människosyn ni har.
Här har vi en ung kille som är svårt drabbad av psykisk ohälsa, vilket kan liknas vid mental tortyr. Han får inte den hjälp han behöver och skickas ut på gatan.
Sedan begår han i fullständig affekt en utåtagerande våldshandling mot en ambulanspersonal och bara för det förtjänar han dödsstraff osv..
För det första. Hur vet vi hur denna undersköterskas bemötande var gentemot honom? Hur vet vi att hon inte agerade helt felaktigt? Hon kanske hade en taskig attityd eller ett helt felaktigt bemötande? Hon kanske agerade felaktigt i affekt på grund av trötthet, stress ?
För det andra. Även om hon hade ett korrekt bemötande, så bör skulden ligga på psykiatrin som misslyckats med sitt uppdrag och inte på en ung och plågad själ som inte fått den hjälp han behöver. Vi vet ju att det är massvis med unga människor som begår självmord för att de inte får den vård de behöver, så det här ett samhällets fel.
För det tredje. Ansvaret ska inte ligga på en svårt sjuk utan samhället. Man ska skicka rätt personal som eventuellt kan möta en individ som handlar i affekt. Dvs man bör skicka polis.
För det fjärde. Självklart är det synd om den drabbade kvinnan, eller hon är iof död så hon upplever ju inget annat än frid. Så egentligen är det mer synd om GM än om henne, då han fortfarande lever. Däremot är det extremt tråkigt för hennes närstående. Och om de och hon ska få upprättelse så är det viktigt att man åtgärdar grundproblemen här och det strukturella felen. Dvs psykiatrins brister och brister i omhändertagandet av svårt sjuka individer.
För det femte. Kommer inte på nått mer.
Är det här menat att va ironisk?
Kan väl inte på allvar mena att GM inte har någon ansvar för detta fruktansvärda dåd?
Sen vet väl ingen nu om det va planerat eller hur sjuk han va - men oavsett kan inget rättfärdiga eller försvara mord.
Det va ändå han som begick denna gärning, ingen annan.
Helt galet att försöka skuldbelägga BO och försöka försvara Mordet med något eventuellt i hennes "beteende" - helt irrelevant!
Och knappast troligt efter så många år i tjänst.
Tror du inte hon va rädd, led och kände väldigt smärta när hon blev Mördad?
Tycker du det är rättvist och ok att hennes liv togs ifrån henne så här?