Citat:
Ursprungligen postat av
Mr.RedHat
Ja enligt polisen backade den andra föraren ut och hade bristande uppsikt. Men enligt den andra föraren körde du på med flit, vilket du erkänner här på forumet i sak är korrekt:
Blev motparten ringde polis, även polis man hävda till den andra föraren du har väjningsplikt, men han körde på mig avsiktligt!! Polis men du körde framför han avsiktligt.
En domstol tar stor hänsyn till hur gärningsmannen tänkte. I ditt fall begick du ett brott med uppsåt. Vilket du myglade undan och nu sitter och skryter om på ett anonymt forum.
Exakt som jag berätta vi bägge körde avsiktligt, var inte svårt för polisman heller att förstå med rådande trafik att allt gått extremt sakta då min bil inte hade några skador, men dörrsidor trycks lätt in.
Bara för att vi bägge två kunde broms utgör inte att man delar på händelsen, det är den som bryter mot lagen som betalar, man utgår inte efter någon jantelag att ni ska dela på kostnaden man följer lagen.
Fick lära mig detta vid Uppsala, det var en bondetraktor som körde 20-25kmt på E-4:an, han placera sig på väggrenen och jag rymdes enkelt att kunna köra om inom min fil, kort efter stoppa polisen mig, du körde om med spärrlinje? ja man han låg i väggrenen? inte hela traktorn, jag överklaga vi möttes i rätten, även domstolen berätta lagen gäller, spärrlinje får inte brytas under några omständigheter hur än sakta det det går o fri sikt.
Dvs man dömer efter lagen o inget annat.