2025-09-15, 00:19
  #13
Medlem
Hamazbollahs avatar
Apartheidregimer är aldrig legitima, inte heller etnostater. Det fick Sydafrika erfara, och det ska också judarna få veta.
Citera
2025-09-15, 07:43
  #14
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Bone Collector
Israel kom till genom ett beslut i FN. Mer legitim än så kan en stat knappast bli.
Resolution 181 i generalförsamlingen var ett *förslag* inte ett beslut. Den som anser detta vara beslutande bör rimligen då anse även alla senare resolutioner vara lika bindande:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...cerning_Israel

Israel legitimitet kommer enbart från att de vann erövringskriget och vart erkänt av större delen av världens stater.

Citat:
I den israeliska självständighetsförklaringen hänvisas till generalförsamlingens resolution och att Israel var beredda att följa denna.
Där står inget om Israels gränser vilket var naturligt eftersom de invandrade sionisterna redan innan detta tagit över territorium som låg utanför FN:s föreslagna gränser. Det är vackra ord där man hävdar att det var araberna som stod för aggression samtidigt som de själva var i full gång med nakba.
Citera
2025-09-15, 08:03
  #15
Medlem
För Palestina gäller att det är ett förslag till nation som aldrig tidigare funnits som självständig stat.

Israel har en lång väldokumenterad historisk existens som här i tråden påstås vara en ny nation grundad 1948.

Vilka andra länder har grundats sen 1945 då FN nörjade ansluta olika länder till det övergivna NF. När blev Japan en egen nation?
Citera
2025-09-15, 08:23
  #16
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av agoggoge
Israel har en lång väldokumenterad historisk existens som här i tråden påstås vara en ny nation grundad 1948.
Är det fler stater du tycker vi skall återskapa efter 2000 år? Försöka leta reda på vilka som bodde där då och återföra deras ättlingar?
Citat:
Vilka andra länder har grundats sen 1945 då FN nörjade ansluta olika länder till det övergivna NF. När blev Japan en egen nation?
Här en lista:
https://worldpopulationreview.com/co...west-countries
Citera
2025-09-15, 08:38
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Är det fler stater du tycker vi skall återskapa efter 2000 år? Försöka leta reda på vilka som bodde där då och återföra deras ättlingar?

Här en lista:
https://worldpopulationreview.com/co...west-countries

Det var inget svar på min fråga, men det går bra att söka sig vidare och titta igenom denna länk istället:

https://www.oldest.org/geography/countries/

Landet Israel är historisk väl dokumenterat i hela världen sen så långt vi kan gå tillbaka i tiden. Någon nation Palestina hittar vi inte alls utan det tycks mest vara ett hittepå-land. Visst finns det palestinier, men de har aldrig skapat en egen nation. Vi har många folk som lever och levt på liknande vis. I Sverige har vi samer till exempel.
Citera
2025-09-15, 08:46
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av agoggoge
För Palestina gäller att det är ett förslag till nation som aldrig tidigare funnits som självständig stat.

Israel har en lång väldokumenterad historisk existens som här i tråden påstås vara en ny nation grundad 1948.

Vilka andra länder har grundats sen 1945 då FN nörjade ansluta olika länder till det övergivna NF. När blev Japan en egen nation?
Påstås? Det är fakta att Israel skapas år 1948 (från terror).

The Israeli Declaration of Independence, formally the Declaration of the Establishment of the State of Israel[2] (Hebrew: הכרזה על הקמת מדינת ישראל), was proclaimed on 14 May 1948 (5 Iyar 5708), at the end of the civil war phase and beginning of the international phase of the 1948 Palestine war, by David Ben-Gurion, the Executive Head of the World Zionist Organization

https://en.wikipedia.org/wiki/Israel...f_Independence

Förövrigt var David Ben Gurion invandrare från Polen. Och styrde terrorgruppen Haganah.

Det är ungefär som att invandrare skulle komma till Sverige och skapa inbördeskrig med terrormetoder och utropar en ny stat i Malmö.
Citera
2025-09-15, 09:04
  #19
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av agoggoge
Landet Israel är historisk väl dokumenterat i hela världen sen så långt vi kan gå tillbaka i tiden.
Så hur såg Israels gränser ut 500 e kr? 1500 e kr? 1900 e kr?

Skall vi kanske återskapa Babylonien också?

Att dagens palestinier är minst lika mycket ättlingar till forntidens israeler som dagens judar är gör bara saken mer barock.
Citat:
Någon nation Palestina hittar vi inte alls utan det tycks mest vara ett hittepå-land.
Jorden kommer inte med förtryckta gränser. Alla länder är "hittepå".
Citat:
Visst finns det palestinier, men de har aldrig skapat en egen nation. Vi har många folk som lever och levt på liknande vis. I Sverige har vi samer till exempel.
Så alla folk som inte har en egen nation är fritt att fördriva? Du resonerar som en klassisk europeisk kolonialist som tycker att det bara är att ta för sig land som bebos av folk som inte har exakt samma syn på stater som vi har.
Citera
2025-09-15, 09:24
  #20
Medlem
Intressant fråga. Särskilt som det snart är fler stater som erkänt Palestina än det är stater som erkänt Israel. Eller det börjar bli väldigt jämnt iallafall.
Citera
2025-09-15, 09:57
  #21
Medlem
Mittokrats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaneHaj
Så som Israel kom till var via terrorism. Och jag som demokratiskt sinnad ser det som mycket försvårande för Israels legitimitet.

Här är terrorn:

The Irgun policy was based on what was then called Revisionist Zionism founded by Ze'ev Jabotinsky.[2] Two of the most infamous operations for which the Irgun were known; the bombing of the British administrative headquarters for Mandatory Palestine in Jerusalem on 22 July 1946 and the Deir Yassin massacre that killed at least 107 Palestinian Arab villagers, including women and children, carried out with Lehi on 9 April 1948.

The organization committed acts of terrorism against Palestinian Arabs, as well as against the British authorities, who were regarded as illegal occupiers.[3][4][5][6][7] In particular the Irgun was described as a terrorist organization by the United Nations, British, and United States governments; in media such as The New York Times newspaper;[8][9] as well as by the Anglo-American Committee of Inquiry,[10][11] the 1946 Zionist Congress[12] and the Jewish Agency.[13] Hannah Arendt and Albert Einstein, in a letter to The New York Times in 1948, compared Irgun and its successor Herut party to "Nazi and Fascist parties" and described it as a "terrorist, right wing, chauvinist organization".[14]

Following the establishment of the State of Israel during the 1948 Palestine war, the Irgun began to be absorbed into the newly created Israel Defense Forces. Conflict between the Irgun and the IDF escalated into the 1948 Altalena affair, and the Irgun formally disbanded on January 12, 1949. The Irgun was a political predecessor to Israel's right-wing Herut (or "Freedom") party, which led to today's Likud party.[15] Likud has led or been part of most Israeli governments since 1977.

https://en.wikipedia.org/wiki/Irgun

Somliga israeler, den hemliga och underjordiska terrororganisationen Sternligan framför allt, liksom många arabiska palestinier samt alla arabiska länder runtom utom Transjordanien [19]ansåg att Folke Bernadottes medlarförsök var ofördelaktigt. Han tänkte sig att det vid sidan om den judiska staten också skulle finnas en palestinsk stat, en icke ny tanke eller nytt förslag då detta fanns i FN:s planer långt innan staten Israel utropades och som då accepterades av det som tänktes bli Judiska Palestina men sades nej till av den arabiska organisationen som i så fall skulle bilda det s.k. Arabiska Palestina - och att de palestinska flyktingarna skulle få återvända. Sternligans ledning beslöt i augusti 1948 att Folke Bernadotte skulle mördas.

Mordet planerades av Yehoshua Zetler, Sternligans operative chef i Jerusalem, och godkändes av en styrgrupp, bestående av Nathan Yellin-Mor, Sternligans ledare i Jerusalem, filosofen Israel Eldad och Yitzhak Shamir, som under tiden för mordet var en av Sternligans högsta ledare och som blev Israels premiärminister 1983–1984 och 1986–1992.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Folke_Bernadotte
Eftersom Israel skapats via terror så har Israel så som det ser ut idag inget existensberättigande. Eller vadå, om Hamas lyckas med sin terror så har dom rätt att styra ett land som heter Palestina före detta Israel? Terror är fel!
Även om du har rätt, vilket du inte har, vad ska du eller någon annan göra åt saken? Israel finns där nu.
Citera
2025-09-15, 10:10
  #22
Medlem
Briasccas avatar
Eftersom vi inte har någon riktigt bra tråd som diskuterar Israels politiska tillkomst (1900-talets första halva) och hur det har effekter idag i det utrikespolitiska samtalet (trots av vi har hundratalet Israel-trådar i arkivet) så provar vi att att låta denna tråd bli en sådan aktuellt princip-utrikes-politisk-tråd öppnar vi för denna här-

MEN TÄNK PÅ ATT:

Inte diskutera Hamas krigsföring, folkmordsprinciper, Gaza-kriget, judar, muslimer, Greta Thunberg och annat som finns i många MÖ-trådar utan det här en politisk tråd för de av er som vill diskutera staten Israel från ett politiskt principperspektiv med historiskt-politiskt perspektiv.

Ballar tråden ut och blir en allmän Gaza-tråd, så får den nog svårt att existera då vi redan har massor av sådana trådar som diskuteras de samtidsfrågorna. Raderings- och varningsburkens lock är avskruvat men vi hoppas förstås att det blir en utrikespolitisk tråd med skarpa tankar och briljans i god yttrandefrihetsanda och inte grälsjukt.

Mod B
__________________
Senast redigerad av Briascca 2025-09-15 kl. 10:15.
Citera
2025-09-15, 10:19
  #23
Avstängd
Nollpunktnolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LaneHaj
Så som Israel kom till var via terrorism. Och jag som demokratiskt sinnad ser det som mycket försvårande för Israels legitimitet.

Här är terrorn:

The Irgun policy was based on what was then called Revisionist Zionism founded by Ze'ev Jabotinsky.[2] Two of the most infamous operations for which the Irgun were known; the bombing of the British administrative headquarters for Mandatory Palestine in Jerusalem on 22 July 1946 and the Deir Yassin massacre that killed at least 107 Palestinian Arab villagers, including women and children, carried out with Lehi on 9 April 1948.

The organization committed acts of terrorism against Palestinian Arabs, as well as against the British authorities, who were regarded as illegal occupiers.[3][4][5][6][7] In particular the Irgun was described as a terrorist organization by the United Nations, British, and United States governments; in media such as The New York Times newspaper;[8][9] as well as by the Anglo-American Committee of Inquiry,[10][11] the 1946 Zionist Congress[12] and the Jewish Agency.[13] Hannah Arendt and Albert Einstein, in a letter to The New York Times in 1948, compared Irgun and its successor Herut party to "Nazi and Fascist parties" and described it as a "terrorist, right wing, chauvinist organization".[14]

Following the establishment of the State of Israel during the 1948 Palestine war, the Irgun began to be absorbed into the newly created Israel Defense Forces. Conflict between the Irgun and the IDF escalated into the 1948 Altalena affair, and the Irgun formally disbanded on January 12, 1949. The Irgun was a political predecessor to Israel's right-wing Herut (or "Freedom") party, which led to today's Likud party.[15] Likud has led or been part of most Israeli governments since 1977.

https://en.wikipedia.org/wiki/Irgun

Somliga israeler, den hemliga och underjordiska terrororganisationen Sternligan framför allt, liksom många arabiska palestinier samt alla arabiska länder runtom utom Transjordanien [19]ansåg att Folke Bernadottes medlarförsök var ofördelaktigt. Han tänkte sig att det vid sidan om den judiska staten också skulle finnas en palestinsk stat, en icke ny tanke eller nytt förslag då detta fanns i FN:s planer långt innan staten Israel utropades och som då accepterades av det som tänktes bli Judiska Palestina men sades nej till av den arabiska organisationen som i så fall skulle bilda det s.k. Arabiska Palestina - och att de palestinska flyktingarna skulle få återvända. Sternligans ledning beslöt i augusti 1948 att Folke Bernadotte skulle mördas.

Mordet planerades av Yehoshua Zetler, Sternligans operative chef i Jerusalem, och godkändes av en styrgrupp, bestående av Nathan Yellin-Mor, Sternligans ledare i Jerusalem, filosofen Israel Eldad och Yitzhak Shamir, som under tiden för mordet var en av Sternligans högsta ledare och som blev Israels premiärminister 1983–1984 och 1986–1992.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Folke_Bernadotte
Eftersom Israel skapats via terror så har Israel så som det ser ut idag inget existensberättigande. Eller vadå, om Hamas lyckas med sin terror så har dom rätt att styra ett land som heter Palestina före detta Israel? Terror är fel!

Det är inte en legitim stat, nej: det är en religion, ett problematiskt folkslag som inte har ett eget land. Därför stal de /köpte en del av Palestina - genom tredje part dessutom.

Hade Palestina frivilligt gett upp en del av sitt land hade det varit en annan femma. Men det är DERAS land, punkt slut.
Citera
2025-09-15, 10:51
  #24
Medlem
I stort sett alla länder har tillkommit genom krig, erövring, folkmord och etnisk rensning. Varför domineras Mellanöstern av araber, t.ex.? Araber kommer från den arabiska halvön. Blev de dominerande genom fredlig expansion eller genom omfattande expansionskrigföring och undanträngning av andra grupper? Uppenbart det senare. Eller jämför med länder som USA och Ryssland. Uppstod dessa genom fredlig utveckling? Uppenbart inte. Även Sverige har ett rätt fläckigt förflutet när det gäller sådana här saker.

Om bara länder som tillkom på helt fredlig väg var legitima idag skulle inga vara det. Frågan om Israels uppkomst är därför rätt ointressant.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in