Citat:
Ursprungligen postat av herden
Alltså, slamtömmaren tar ju inte hänsyn till när det flyttar in och ut folk i huset. De lunkar på i sin takt (kanske en gång per år).
Har du några ventilationsrör som sticker upp ur marken nedanför 3-kammarbrunnen eller är det helt slätt. Det kanske finns en sandfångsbrunn att kolla hur det ser ut i. Det borde ju gå bra att via den eller via rören alt. via trekammarbrunnens utlopp i så fall skicka in en trädgårdsslang och se vart vattnet tar vägen, om det kommer tillbaka.
Har du otur så var marken så väldränerad när man la ner infiltrationen så att man inte gjort något utlopp utan litar på den naturliga avrinningen. Har du sand/grus i marken runt i kring så kan det ju vara så. Är det lerbacke lär väl det hela sluta i ett dike.
Borde man inte tömma brunnen efter sig, när man flyttar? Jag menar, inte vill jag åka på en tömning när jag bott i bostaden i ett par veckor. Ska jag behöva betala för andras skit? Tidigare har det varit tömning vartannat år, nu är det ändrat till varje år. När jag flyttar härifrån, tänker jag göra rätt för mig och ringa efter tömning.
Ser inga rör som sticker upp. Vet inte hur dränerat det är, eller hur infiltrationen fungerar här. Det enda jag ser, är ett brunnlock. När jag öppnar brunnlocket och kikar ned, ser jag bara en massa skit. Ser inga kammare i brunnen längre, det är helt enkelt översvämmat.