Citat:
Ursprungligen postat av
Offervilja
Jag har läst artiklar och lyssnat på tusentals timmar av nationella poddar, så jag är mer insatt i saker än vad de flesta människor är. Men här på Flashback finns det människor som kan så mycket och som är så intelligenta så att man inte kan förstå att det är sant. Magnus Söderman framstår ju som en dumskalle jämfört med dem. Hur kan de vara så smarta då? Jag kan känna att det har blivit något fel. De smartaste nationalisterna är inte de som är offentliga, utan de som är anonyma. Håller ni med mig om att det är så? Kan det vara så att de intelligenta nationalisterna har mer att förlora eftersom de är så smarta, medan de som idag är offentliga inte har något att förlora och därför oftast inte är så där jättesmarta? En sak som jag tyckte var lite konstig med henne under kärleksperioden var att hon under nästan en hel veckas tid hade samma byxor på sig. Själv byter jag kläder varje dag.
Håller ni med mig om att det är så? Kan det vara så att de intelligenta nationalisterna har mer att förlora eftersom de är så smarta, medan de som idag är offentliga inte har något att förlora och därför oftast inte är så där jättesmarta?
Först nämner du någon som heter Magnus, och sedan refererar du till personen med "hon" och diskuterar "hennes" hygien- och tvättvanor..? Är du full???
För att gå till din huvudfråga, där jag utgår ifrån att jag är en av dem som åsyftas

, så är det så att jag under större delen av mitt arbetsliv (men inte längre) haft offentliga arbetsgivare. D.v.s. det var totalt omöjligt för mig att yttra de sanningar som jag yttrar här offentigt, för då hade jag fått sparken.
Jag var dock ändå aktiv i Sd, och lite känd i min dåvarande kommun i den egenskapen under några år... men jag var alltid försiktig med vad jag yttrade när jag representerade partiet. Jag höll mig s.a.s. inom gränser, jag sa/skrev aldrig hela sanningen öppet under mitt eget namn. Som man kan göra här på Flashback t.ex., anonymt. De sverigedemokrater som - som du säger - inte var så jättesmarta och inte hade så mycket att förlora i yrkeslivet, kunde ta större risker. Så var det ju, och så är det tyvärr alltid när man lever i en åsiktsdiktatur.