Citat:
Ursprungligen postat av
Jumpingonthemoon
Klipptröja för att få defibillator på plats. De hör jag.
Var säger att Harpole att sliter av tröjan och tar med sig den?
Citat:
Ursprungligen postat av
Jumpingonthemoon
Att Harpole tilläts hoppa upp på Kirk och klippa upp hans tröja på sjukhuset, slita av honom den och ta med sig den är ju ännu en av konstigheterna som Fanten efterlyste.
Och jag hör inget att han HOPPAR upp på Kirk.
Citat:
Ursprungligen postat av
Snarkomat
Det skottet på 'bara' 200m avstånd på ett stillasittande/stående offer i bra förhållanden är inte speciellt svårt, vilket redan avhandlats tidigare.
Någon som varit ute på älgjakt ett par gånger skulle kunna lösa det. Men ja, tveksamt att det är en pundare - men samtidigt behöver det inte vara en större konspiration utan en galen person som arbetar ensam skulle kunna lösa det.
Fattar inte varför tråden väcks till liv så inser nu att jag svarat på en skitgammal kommentar. Snubben sitter ju i förvar.
Cirka 127meter var skottet. Inte 200meter.
Citat:
Ursprungligen postat av
onopono
Självklart ännu en lögn från Harpole och det i syfte att förekomma diskussionen om vad som hände med sagda T-shirt efter att de bar in CK i SUV:en.
Det som verkligen skedde var att de klippte av T-shirten från CK redan i SUV:en för att därpå ta den med sig och förstöra den, eftersom den var full med glas- och plastsplitter, PETN och andra spår av den exploderade Røden.
Nu kan han och övriga skyldiga hävda att den sönderklippta T-shirten togs om hand av anställda i sjukhuset varpå den 'försvann' i hanteringen.
Jag och troligtvis en del andra, väntar på att se videon av en praktiken exploderande Røde och shaped charge. Och skadorna de orsakar.
Först själva shaped charge explosionen.
Sedan hur det får plats i en fungerande Røde Wireless Pro.
Och till slut hur se effekten av denna kombination ser ut när den går av. Utan tröja och med tröja.
Det finns de som kan göra detta, utan att hamna i fängelse.
Detaljerad ritning till själva shaped charge behöver inte visas.
Tror onopono verkligen att kroppen INTE skulle ha några som helst spår av en Røde Wireless Pro som exploderat/shaped charge?
Speciellt om batteriet ska haft sådan fart att den har kunnat tränga in i halsen med ordentlig kraft?
Just ja, det vore intressant om någon gjorde test på vilken hastighet ett batteri till en Røde Wireless Pro måste ha, för att tränga in i halsen.